Coolsculpt (Soğuk Lipoliz ) ile Vücudunuzdaki İnatçı Yağlardan Kurtulun

Yapılan son araştırmalar sonucu insan vücudunda 224 adet yağ geni tespit edilmiştir. Yağ tabakası insan vücuduna eşit şekilde yayıldığı düşünülse de baskın yağ genetiğinize göre vücut ek bir depo yeri belirler ve o bölgede yağ depolamaya başlar. Vücudunuzun belirlediği bölgedeki yağ kütlesinde gözle görülür bir artış olur. Kişiden kişiye değişen bu yağ kompozisyonundan kurtulmanın bir çok yolu bulunmaktadır. Düzenli spor, iyi uyku ve sağlıklı beslenme sizin genel yağ kütlenizi azaltmanıza yardımcı olur. İnatçı bölgelerinizdeki yağlardan kurtulmanın en pratik yolu ise iğneli lipoliz, lazer lipoliz, Coolsculpt [soğuk lipoliz (Cryo Lipoliz)], liposuction gibi bölgesel zayıflama yöntemleridir. Bu zayıflama yöntemleri inatçı yağ hücrelerinden hızlı ve zahmetsiz şekilde kurtulabilirsiniz.

Ameliyatsız Bölgesel Yağ Aldırma

Bilindiği üzere Liposuction, sorunlu bölgeye sıvı verilerek ve negatif basınç uygulanarak gerçekleştirilen bir uygulama yöntemidir. Bu uygulamayı yapmak için hastaya narkoz verilmesi gerekmektedir. Liposuction işlemi sonucu hasta yaklaşık 3-4 gün toparlanma süresine ihtiyaç duyar. Uygulamanın ardından işlemin yapıldığı bölgede morluklara rastlanabilir. 10-15 günlük bir evrenin sonrasında hastanın yaklaşık 4-6 hafta korse giymesi önerilir.

Tüm Lipoliz yöntemleri Liposuction işleminin aksine hiçbir cerrahi müdahale gerektirmez. İşlem sonrası vücudun kendini toparlaması diğer tekniklere göre daha kısa ve zahmetsiz şekilde gerçekleşir. İğneli lipoliz, lazer lipoliz, Coolsculpt (soğuk lipoliz) çeşitlerinin hepsinde etkili ve zahmetsiz şekilde sonuç almak mümkündür. Özellikle bel, kalça, karın, kol gibi bölgesel yağlanma sorunu yaşayanlar tercih ederken; ayrıca selülit, çene altı genişlemesi ya da göz torbaları olanlar için de uygun bir tedavi yöntemidir.

Coolsculpt Operasyonunun Farkı Nedir?

Coolsculpt yeni uygulanmaya başlanılan bir teknik olduğu için bu işlemi uygulamak isteyen kişilerin kafasında “Coolsculpt etkili mi?” sorusu olabiliyor. Bu yöntem diğer lipoliz yöntemlerinden farklı olarak yağları dondurarak zayıflamayı amaçlar. Bu süreç vücudunuzun doğal akışı içinde gerçekleşen bir süreç gibi işler. İlk olarak vücudunuzdaki inatçı yağ dokuları soğuğa maruz bırakarak apoptoz denilen ve soğuk kaynaklı pannikülit olarak tanımlanan programlanmış hücre ölümü gerçekleştirir. Bu yöntem sayesinde vücudun direnç gösteren alt karın, mide, basen, sırt, bacak ve bel bölgesi yağlanmalarının önüne geçirebilirsiniz. Uygulanmasını istediğiniz bölgedeki yağ hücrelerinin kristalize olmasını sağlayan bu yöntemin en önemli avantajı, tüm yağ hücrelerini etkilemesi ve böylece incelmenin orantılı olmasıdır. Vücut estetiğinizi kaybetmeden yağlardan kurtulmak elinizde. Coolsculpt ameliyatsız yağ aldırma yöntemidir. Bu işlemde hiçbir cerrahi müdahale ve narkoz kullanımı yapılmamaktadır.

Cryo Lipoliz Yöntemi Nedir?

Coolsculpt yönteminin bir diğer adı da Cryo lipolizdir. İşlemin yapılacağı bölgeye soğuk lipoliz yapılmadan önce düşük sıcaklığa sahip vakum işlevli el aparatıyla masaj yapılır. Bu işlem sayesinde yağ hücreleri normal vücut sıcaklığını uyum sağlamaktadır. Bu bölge 45 dereceye kadar ısıtılır ve sonrasında hızlıca -9 dereceye soğutulur. Bu şekilde yaklaşık 1 saat bekledikten sonra yağ hücrelerinin apoptosis sürecine girmesi sağlanır. Yağ hücreleri küçülür ve zarları parçalanarak dışarı atılır. Bu soğutma işlemi sayesinde etraftaki dokuların da sıkılaştığı gözlenir. Bu işlemine yağ kırdırma işlemi de diyebiliriz. Bel, kalça, karın, kol gibi bölgesel yağlanma ve selülit, çene altı genişlemesi ya da göz torbaları olanlar için uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Coolsculpt Fiyatları Neye Göre Değişir?

Coolsculpt fiyatları işlemin yapılacağı bölgeye ve seans sayısına göre farklılık gösterir. Gene de tek seans olarak yapılan işlem, yağ dokusunun hacmine ya da cildin sahip olduğu elastiklik düzeyine göre daha fazla seans uygulanabilir. İşlemin uygulandığı alanın büyüklüğü fiyat farkının ana nedenidir. Uygulanan seans sayısı ve kullanılacak olan ilacın miktarı vücuttaki yağ kütlesi ile doğru orantılıdır.

Coolsculpt  Nerede Yapılır?

Bu uygulama için gerekli teknolojik donanıma sahip klinik ve hastanelerde bu konuda uzmanlık sahibi hekimler tarafından yapılır. Piyasada soğuk lipoliz jel adı ile satılan ürünlerle yapılan işlem arasında hiçbir bağ yoktur.

Coolsculpt’in Zararları var mıdır?

FDA onaylı tedavi yöntemi bir işlem olduğu için herhangi bir zararı yoktur. Coolsculpt yaptıranlar uygulama sırasında uyuşukluk ve hafif kızarıklıklar ile karşılaşabilir. Tüm bunlar geçicidir. Coolsculpt sonrası morarma, sarkma veya kalıcı iz riski bulunmamaktadır.

Coolsculpt Sonrası Yapılması Gerekenler

Coolsculpt diğer yağ kırdırma işlemlerine göre daha zahmetsiz ve daha hızlı sonuç veren bir yöntemdir. İşlem sonucunda uygulanan bölgedeki tüm yağ hücreleri yok edilir. Bu demek değildir ki bu bölgede bir daha yağlanma riski oluşmayacak.  Coolsculpt sonrası beslenme doğru bir şekilde yapılmalıdır. Bu, işlemin kalıcılığını artırır. Hastaların düzenli olarak spor yapmaları ve beslenmelerine dikkat etmeleri gerekir aksi halde işlem uygulanan bölgede tekrardan yağlanma görülebilir.   Zahmetsiz ve hızlı sonuç için Op. Dr. Alpaslan Topçu ile irtibata geçebilirsiniz.