Ameliyatsız burun estetiği kısa açıklamasıyla, gelişen tıp imkanlarının sunduğu acısız ve basit yöntemlerle burun şekil bozukluklarının giderilmesidir.

Daha detaylı açıklamasıyla ise herhangi bir cerrahi işleme gerek kalmadan, anestezi altına alınmadan enjeksiyonla yapılan burun dolgusu işlemlerinin genel adıdır. Cerrahi işleme kıyasla işlem süresi açısından çok daha kısa sürmekte ve işlem sonrası semptom genellikle görülmemektedir.

Genel anlamda burun dolgusu ameliyatsız burun estetiği başlığı altında incelenir. Burun dolgusu enjeksiyon malzemesinde Hyalüronik Asit ve dolgu malzemesi yer alır.

burun-dolgusu-operasyonu
Burun Dolgusu Nasıl Yapılır?

Öncelikle burun dolgusu yaptırmaya karar vermiş bireyin tüm talep ve istekleri dinlenir, düzeltilmesi gereken noktalar net olarak belirlenir. Burun dolgusu estetiğinde esas amaç hem burun dolgusu yaptıracak olan kişinin sonuçtan memnun kalmasını sağlamak hem de buruna altın orana uygun bir görünüm ve estetik kazandırmaktır. Dolgunun uygulanacağı bölgeye ve/veya bölgelere karar verildikten sonra burun dolgusu işleminin acısız olması için anestezik (ağrı hissini azaltan/yok eden) kremler uygulanır. Bölgenin işlem süresince hissiz kalması sağlanır. En fazla 20-30 dakika süren uyuşma sürecinin akabinde belirlenen bölgelere iğneyle enjeksiyon sağlanır. Bu işlem ise yaklaşık 5-10 dakikalık bir işlemdir. Ve toplam 40 dakikalık süre sonunda dolgu işlemi tamamlanmış olur. İşlem için bahsedilen süreler ortalama olarak verilmekle birlikte bölgenin uyuşma süresi, enjeksiyona ihtiyaç duyulan bölge sayısı gibi etkenlerle bu süre uzayıp, kısalabilmektedir. İşlem sonrası ise çok daha rahat bir süreç başlar. Ameliyatsız burun estetiği olan burun dolgusu herhangi bir hastahanede yatma süreci gerektirmez. İşlem sonrası günlük hayatınıza hemen geri dönersiniz.

Burun Dolgusu Avantajları Nedir?

Burun dolgusu herhangi bir tıbbi nedenle anestezi alamayan veya ameliyat sonrası iyileşme sürecinde sorun yaşayabilecek hastalığa sahip gruplar için çok avantajlı bir işlemdir çünkü kişi anestezi altına alınmaz veya cerrahi bir işlem yaşamaz. Bunun dışında bu işlemi yaptırmak isteyen başka bir grup ise daha önce burun ameliyatı geçirmiş ve geçirdiği ameliyattan memnun kalmayan kişilerdir. İşlem bu gruptaki kişiler için görünümü düzeltme konusunda yeniden cerrahi bir operasyona gerek kalmadan şekil sorunlarını çözmüş olur. Ameliyatsız burun estetiği cerrahi işleme nazaran kırma, kesme gibi sert yöntemler yerine basit enjeksiyon işlemi içerdiği için ameliyat fobisi olanlar için de uygun bir yöntemdir. Son olarak belirtmek gerekir ki maddi olarak da daha uygun bir işlemdir. Ameliyatsız burun estetiği fiyatları kuşkusuz her zaman cerrahi işlemlerden çok daha uygundur.

Burun Dolgusu Etkisi Ne Kadar Sürer ve Burun Dolgusunun Dezavantajları Nelerdir?

Burun dolgusu işlemi cerrahi müdahale gibi yıllar boyu kalıcı sonuçlar doğurmaz. Kullanılan dolgu maddesinin içeriği ve her bünyede verilen farklı cevaplara göre işlemin kalıcılığı 1 ila 2 yıla kadar sürmektedir. Bu durum bazı kişiler için avantajsız gibi görünse de aslında yapılan işlem sonrası görünüm bir yıl sonra eski haline döndüğünde, istediğiniz farklı bir enjeksiyon uygulamasıyla dilediğiniz farklı bir burun görünümüne kavuşabilirsiniz. Örneğin ilk işlemde burun kenarlarını dolduran biri daha sonra burun ucu kaldırma işlemi de yaptırabilir. Dilerse ilk seferde iki işlemi aynı anda yaptırabilir. Bu tamamen bireyin isteği ve hekimin yönlendirmeleri doğrultusunda karar verilecek önemli hususlardır. Burun dolgususunun dezavantajları arasında sayılan bir başka nokta ise bu teknikte burun küçültmenin mümkün olmamasıdır. Burun dolgusu her ne kadar cerrahi işlemin düzeltebildiği bir çok sorunu çözebilse de burun küçültme bu yöntemle pek mümkün değildir veya çok yüksek tümsekli bir burunda işlem çok iyi sonuç vermeyebilir.

Burun Dolgusu İşlemi Ne Kadar Sürer?

Burun dolgusu işlemi için ayıracağınız süre toplamda 30-40 dakikadır. Ameliyat olmaktan çekinen kişiler tarafından tercih edilen bu yöntem zamanı olmayan bireylerin de özellikle tercih ettiği estetik operasyonların başında gelir.

Burun Dolgusunda İyileşme Süreci Nasıldır?

İyileşme için herhangi bir rapor süresi veya nekahet süresi gerektirmez. İşlemi yaptırır yaptırmaz günlük hayatınıza geri dönebilirsiniz. Uygun dozlarda ve tecrübeli bir hekim tarafından yapılmış işlemler sonrası morluk ve kızarıklık yaşanmaz.

Burun Dolgusu Revizyon Burun Estetiği Sayılır mı?

Geçirdiğiniz cerrahi burun estetiğinden memnun değilseniz ve ikinci bir ameliyat ki bu ameliyat tıbbi açıdan revizyon burun estetiği olarak adlandırılmaktadır. Bu estetik operasyon için ayıracak vaktiniz yoksa veya tekrar ameliyat olmak istemiyorsanız burun dolgusu sizler için ideal bir yöntemdir. Burnunuzda sorun gördüğünüz noktalar burun dolgusu işlemiyle düzeltilir.

Burun Dolgusu Yaptırmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Burun dolgusu yaptırmadan önce yapılan ortamın bir klinik olması ve gereken tüm hijyenik şartların yerine getirilmesi en önemli ayrıntıdır. Bunun dışında işlemin kalıcılığı, işlem sonrası dikkat edilecek konular gibi detayları hekiminizle netleştirmeniz gerekir. Burnunuza uygulanacak enjeksiyonun içeriğinde ise insan biyokimyasına uyumlu dolgu malzemesi ve hyalüronik asit bulunur. Bu tarz dolgu malzemeleri cerrahi operasyon içermeyen dudak kalınlaştırma veya çene dolgusu gibi işlemlerde halihazırda yıllardan beri kullanılan güvenli bir maddelerdir. İşlemi yaptırmak isteyenlerin bilmesi gereken başka bir önemli nokta ise işlemin hangi sorunlara çözüm bulduğudur. Burun dolgusu burun ucu düşüklüğü, burun deliği genişliği, burun kemeri bozukluğu gibi sorunlara çözüm olmaktadır. İşlemi yaptırmak isteyen hamile kadınların kafasına takılan konu ise işlemin hamilelik döneminde uygulanıp, uygulanamayacağıdır. İşlemi hamilelik öncesi yaptıranlar hamileliği boyunca burun yapısına bağlı olarak genellikle bir sorun yaşamazlar fakat hamilelik döneminde yapılacak bir işlem tıbbi olarak kesinlikle önerilmemektedir.

Burun Dolgusu, Ameliyatsız Burun Kaldırma Sağlar mı?

Burun ucu düşük kişilerde sadece burun ucuna yapılacak dolgu ile doğal bir şekilde, cerrahi operasyona gerek kalmadan burun ucu kaldırılmış olur. Bu sayede işlem, daha kalkık burna sahip olmak isteyen hemen her bireye rahatlıkla uygulanabilir. Bireyler bu işlem sonucunda memnuniyet verici sonuçlar elde ederler.

Ameliyatlı bir işlem olan Burun Estetiği operasyonumuz hakkında bilgi almak için cerrahi operasyonlaar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.