Dudak estetiğinde kriter, kalıcılık süresi ve uygulanma şeklidir. Yüzünüzün şekline ve beklentilerinize en uygun olan dudak dolgusu uygulamasını belirleyebilmek için konu hakkında detaylı bilgi sahibi olmanız oldukça önemli.

dudak-dolgusu-ornek-resim
Dudak Dolgusu Nedir?

Dudak dolgusu; dudaklara hacim kazandırmak ya da dudak yapısını şekillendirmek üzere dudakların iç kısmı ve çevresine dermal dolgu enjekte edilmesi esasına dayanan estetik bir müdahaledir. Bu işlem çeşitli sebeplerden dolayı dudak incelmesi yaşayan ya da dudak yapısını değiştirmek isteyen herkese uzman kişiler tarafından uygulanabilir. Dolgu işlemi esnasında sıklıkla kullanılan dolgu maddesi ise oldukça etkili olan ve cilde hacim kazandıran hyaluronik asittir. Cildi pürüzsüz tutan ve dokuların onarılmasını sağlayan bu dolgu maddesi dudak dokusu ile uyumlu bir yapıda olup aynı zamanda ciltte yer alan hücrelerin suyu tutmasını sağlayan bir yapıya sahiptir. Vücudun yapısında yer alan hyaluronik asit ile uygulanan bu dudak estetiği yöntemi en doğal dudak dolgusu uygulaması olarak öne çıkmaktadır.

Dudak Dolgusu Kimlere, Neden Uygulanır?

Yaşlanmanın etkisi ile cildimizde kollajen, elastin doku ve hyaluronik asit miktarında, zamanla azalmalar meydana gelir. Bu eksikliği ortadan kaldırmak için yapılan dudak dolgusu uygulaması, hamileler, iltihabi deri sorunu olanlar, uçuk problemi yaşayanlar dışında herkese kolayca uygulanabilir. Dudak dolgusu işlemi, yaşlanma sonucunda ortaya çıkabilen dudak kenarı sarkması problemlerini ortadan kaldırmak için uygulanabiliyor. Ayrıca dudaklarını şekillendirmek isteyen ya da ince bir dudak yapısına sahip olup dudaklarını dolgunlaştırmaya ihtiyaç duyan ya da dudaklarında simetri problemi yaşayan ve bu nedenlerle dudak estetiği yaptırmak isteyen kişilere de uygulanabilir.

Burun Dolgusu Etkisi Ne Kadar Sürer ve Burun Dolgusunun Dezavantajları Nelerdir?

Burun dolgusu işlemi cerrahi müdahale gibi yıllar boyu kalıcı sonuçlar doğurmaz. Kullanılan dolgu maddesinin içeriği ve her bünyede verilen farklı cevaplara göre işlemin kalıcılığı 1 ila 2 yıla kadar sürmektedir. Bu durum bazı kişiler için avantajsız gibi görünse de aslında yapılan işlem sonrası görünüm bir yıl sonra eski haline döndüğünde, istediğiniz farklı bir enjeksiyon uygulamasıyla dilediğiniz farklı bir burun görünümüne kavuşabilirsiniz. Örneğin ilk işlemde burun kenarlarını dolduran biri daha sonra burun ucu kaldırma işlemi de yaptırabilir. Dilerse ilk seferde iki işlemi aynı anda yaptırabilir. Bu tamamen bireyin isteği ve hekimin yönlendirmeleri doğrultusunda karar verilecek önemli hususlardır. Burun dolgususunun dezavantajları arasında sayılan bir başka nokta ise bu teknikte burun küçültmenin mümkün olmamasıdır. Burun dolgusu her ne kadar cerrahi işlemin düzeltebildiği bir çok sorunu çözebilse de burun küçültme bu yöntemle pek mümkün değildir veya çok yüksek tümsekli bir burunda işlem çok iyi sonuç vermeyebilir.

Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Dudak dolgusu çeşitleri ile kişinin ihtiyacına uygun olarak farklı içerikler hazırlanır. Dudak dolgusu yapılmadan önce yüzün yapısına uygun olan dudak şekli belirlenir. Dudak dolgusu işlemi başlamadan en az yarım saat öncesinde işlemin acısız gerçekleşebilmesi için dudak bölgesine anestezik bir krem sürülür. Dolgu maddesi enjeksiyon işlemi oldukça ince uçlu bir iğne yardımı ile gerçekleştirilir. Toplam 30 dakika kadar süren bu işlemin sonuçları hemen görülebilir. Uygulamadan sonra dudak bölgesinde kısmi morluklar ve şişliklerin görülmesi oldukça normaldir. Bu şişkinlik bazen bir hafta kadar sürse de genel olarak en fazla bir kaç gün içinde geçmektedir. Kısa bir zaman alan bu işlem acısız ve kolay bir şekilde gerçekleşir. İşlem tamamlandıktan sonra 1-2 hafta içerisinde gerekli kontroller yapılıp ihtiyaç duyulması durumunda ise rötuş işlemi de uygulanabilir. Çok ince dudak yapısına sahip olan kişilere uygulanan dudak dolgusu ise bir seans yerine bir kaç seans şeklinde bölünerek gerçekleştirilebilir. Dudak dolgusu öncesi sonrası karşılaştırıldığında doğal ve sağlıklı görünen dudaklara sahip olduğunuzu kolaylıkla fark edebilirsiniz.

Dudak Dolgusu Etkisi

Son dönemlerde uygulanma sıklığı artan dudak büyütme ve dudak kalınlaştırma gibi estetik işlemlerin etkisi kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Dudak dolgusu işlemi kişinin dudak yapısı, bulunduğu yaş, elastikiyeti, enjekte edilen dolgu malzemesinin kalitesine göre farklı etki süreleri gösterebilir. Genel olarak sonuçlarını hemen gözlemleyebileceğiniz ve sosyal yaşama hemen geri dönebileceğiniz bu uygulamanın kalıcılığı ise 4 ile 6 ay arasında değişebilir. Ancak bazı uygulamalarda yapılan dolgu işleminin molekül ağırlığına göre işlemin etki süresi 12-18 aya kadar da çıkabilir. Son derece doğal ve zararsız olan hyaluronik asit uygulaması gerçekleştikten belirli bir süre sonra vücut tarafından emilerek yok olur.  Dudaklarınızın hacmini koruması ve dolgun gözükmesi için zamanı geldiğinde aynı işlemin yeniden tekrarlanması gerekir. Uygulama sıklığının artması ve pratikleşmesi sonucu uygun fiyatlar dahilinde dudak dolgusu yaptırmanız mümkündür. Dudaklarınıza istediğiniz ideal şekli kazandırabileceğiniz dudak dolgusu uygulamasının fiyatları ise işlemin şekli, uygulama yeri, teknikleri ve kullanılan malzemeler gibi faktörlere bağlı olarak farklılık gösterebilir.

Dudak Dolgusu Ne Kadar Kalıcıdır?

Dudak yapısının düzgün ve etkileyici olması için yapılan dudak estetiği farklı yöntemler ve çeşitli biçimlerde gerçekleşebilir. Oldukça doğal ve popüler olan Hyaluronik asit dudak dolgusu uygulaması son derece sağlıklı ve güvenilir bir uygulama olmasının yanı sıra kalıcı özellikte değildir. Son dönem teknolojilerin kullanıldığı permalip dudak dolgusu ise hacimli ve güzel dudaklara sahip olabilmek ve bunu kalıcı hale getirebilmek için uygulanan dudak implantı yöntemidir. FDA onaylı ve vücuda son derece uyumlu olan herhangi bir ödem veya şekil bozukluğuna bozukluğuna yol açmayan kalıcı dudak dolgusu permelip, sağlıklı ve güvenilir bir yöntem olarak öne çıkmaktadır. Dilediğiniz zaman çıkarılabilmesinin yanı sıra yüzünüzün şekline göre farklı ebatlarda uygulanabilmesi gibi avantajları da olan yöntem son dönemlerde oldukça popüler hale gelmiştir. Dudak dolgusu ya da dudak botoksu işlemleri gibi bir süre sonra vücut tarafından emilmeyen bu implant uzun süreli olarak kullanabilmektedir. Ağrısız ve pratik bir şekilde uygulanan kalıcı dudak dolgusu aynı zamanda kolay deforme olmayan yapısıyla da tercih sebebi olmaktadır. Lokal anestezi ile yüzün yapısına uygun olarak uygulanan permalip dudak implantı istenildiğinde kolaylıkla çıkarılabilir bir yapıya sahiptir. Dudak hareketlerinizi kısıtlamayan ve son derece doğal bir görünüm sunan dudak dolgusu uygulamasının hemen ardından bir kısıtlama yaşamadan günlük hayatınıza devam edebilirsiniz. Bu uygulamanın ardından sadece doktorunuzun gerekli görmesi durumunda antibiyotik kullanmanız gerekebilir. 

Dudak Dolgusu Sonrası Ödem ve Şişlik

Dudak dolgusu her bireyde dudağın aynı bölümüne uygulanmaz. Dudağın alt ya da üst kısmındaki kırmızı bölgeye ya da dudakla derinin birleştiği kontur denilen alana uygulanabilir. Farklı teknikler kullanılarak yapılan bu işlemler sonucunda kısa sürede dudakların hacmi artarak dudaklar belirginleşir. Hyalüronik asit, sayesinde daha parlak ve sağlıklı görünen dudaklarda bu sonuçların dışında hafif bir şişlik ya da ödem oluşması da normaldir. Uygulama sonrasında ortay çıkan bu şişlik ve ödemler yaklaşık 3 gün sürebilir ve genel olarak 2 hafta içinde tamamen ortadan kaybolmuş olur. Uzun süre devam eden ve inmeyen şişliklerin yanı sıra geçmeyen morluklar gibi bir durum oluşur ise mutlaka doktorunuzdan yardım almalısınız.

Dudak Dolgusu Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?
  • Uzman kişiler tarafından, doğru teknikler ve kaliteli malzemeler ile uygulanan dudak dolgusu sonrası herhangi bir sağlık sorunu ortaya çıkma ihtimali oldukça düşüktür. Ancak yine de hacimli ve etkileyici dudaklara kavuşabileceğiniz dudak dolgusu uygulamasının ardından bir süreliğine de olsa sağlığınız açısından dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar vardır. 
  • Uygulama gerçekleştikten sonra en az 2 saat kadar bir şeyler yiyip içmemeniz, ruj kullanmamanız ve dudağınızı zorlayacak mimiklerden kaçınmanız gereklidir. 
  • Dudak dolgusu uygulamasının hemen ardından dudak ve çevresinde bir miktar şişlik ve ödem oluşması son derece normaldir. Dudak dolgusu uygulamasından sonra bir iki gün kadar günde 30 dakika kadar buz uygulaması yapılabilir.
  • İşlem yapılan bölgeyi rahatlatmak için doktorunuzun uygun gördüğü bir krem ya da jel kullanabilirsiniz.
  • Ödem ve morluk gidermeye yardımcı olan K vitamini içeren bitkisel ürünler kullanabilirsiniz. 
  • Dudak dolgusunun yapıldığı esnada ve sonrasında ödem giderici kremler ile dudağınıza hafif bir şekilde masaj uygulayabilirsiniz.
  • Gerçekleşen uygulamanın öncesinde ve sonrasında alkol tüketilmesi ödem artışına sebep olabileceği için alkol alımına bir süre ara vermeniz gerekir.
  • Dudak dolgusu işlemi sonrasında çok sıcak ya da çok soğuk içecekler tüketmemeli sert çiğneme hareketlerinden kaçınmalısınız. 
  • Uygulamanın sonrasında iki hafta süre ile sauna hamam ve buhar uygulamaları gibi aktiviteleri gerçekleştirmemelisiniz.
  • Uygulamanın taze olduğu ilk zamanlarda, aşırı yüklenmeniz gereken yoğun tempolu egzersiz ve ağır sporlara bir süre ara vermelisiniz.