KEPÇE KULAK ESTETİĞİ (OTOPLASTİ)

Kimler Kepçe Kulak Ameliyatı İçin Uygundur?

Kepçe kulak ameliyatında esas sorun sanılanın aksine kulağın büyük olması değil, kıkırdağın kıvrık olması gereken bazı kısımlarının düz olmasıdır. Bunun sonucunda kulak kepçesi ile baş arasında normalden daha fazla bir açı oluşur. Kulak öne doğru kıvrıktır. Kulak kepçesinin özellikle üst kısmı normale göre daha düzdür. Doktorunuzun yapacağı fizik muayene sonucu bu operasyon için uygun bir hasta olup olmadığınızı doktorunuzla beraber karar vermelisiniz.

Kepçe Kulak Ameliyatı İçin En İdeal Yaş Kaçtır?

Diğer tüm estetik operasyonların aksine Kepçe kulak ameliyatı okul öncesi yaşlarda yapılabilmektedir. 6 yaşındaki bir çocuğun kulak gelişimi büyük ölçüde tamamlanmış olur. Bu yaşlardaki bir çocuk okula başlamadan tedavi edilerek okulda uğrayacağı psikolojik travmadan korunmuş olur. Kepçe kulak operasyonu 6 yaş sonrası her yaş grubuna da yapılabilir.

Operasyon Süresi Yaklaşık Ne Kadardır ve Operasyon Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Kepçe kulak ameliyatı genelde hastane koşullarında ve lokal anestezi altında yapılır. Hastanın yaşı ve isteğine bağlı sedasyon veya genel anestezi altında da uygulanabilir. Operasyon süresi ortalama 1.5 saattir. Operasyondan sonra hasta aynı gün hastaneden ayrılabilir. Operasyondan sonra ilk 2-3 gün, hastanın kulaklarını kapatan bir pansuman bulunur. Bu pansuman açıldıktan sonra hasta ortalama 20 gün baskılı bandaj (tenisçi bandı) kullanır.