GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ OPERASYONU (BLEFAROPLASTİ)

Göz ve çevresi, güzel yüz görünümünde çok önemli yer tutar. Yaşlanmanın ilk belirtileri göz ve ağız çevresinde başlar. Cilt, normalde elastik bir yapıya sahip olsa da yıllar ilerledikçe bu elastikiyet kademeli olarak azalır. Özellikle otuzlu yaşlara gelindiğinde alın ve kaşlarda aşağı yönlü yer değiştirme başlar. Söz konusu yer değiştirme, kendisini, üst göz kapağındaki derinin bollaşmasıyla, yani göz kapağı düşüklüğü ile belli eder. Yine yaşlanmaya bağlı olarak, alt göz kapaklarında çökme, torbalanma ve sarkma gibi problemler görülebilir. Göz kapaklarında ortaya çıkan estetik deformasyonlar; bireyin yorgun, donuk ve olduğundan daha yaşlı görünmesine sebep olur. İnsan ömrü uzadıkça bu operasyonların yapılma sıklığı da artmaktadır.

Kimler Göz Kapağı Ameliyatı için Uygundur?

Blefaroplasti (Göz Kapağı Estetiği) göz kapaklarındaki fazla deriyi uzaklaştırarak kapaklardaki sarkmayı gideren bir operasyondur. Göz kapakları yaşlanma belirtilerinin erken başladığı bir bölgedir. Bu operasyon, fizik muayene sonucunda uygun görülen orta yaş ve üzeri erkek ve kadın tüm hastalara uygulanabilir.

Göz Kapağı Estetiği Sonrası İzler Nerede Olur?

Üst göz kapağı ameliyatı, göz kapağınızda sarkmaya sebep olan yağ torbacıklarının ve deri fazlalığının bölgesel anestezi altında alınması işlemidir. Üst göz kapakları kapak kıvrımından, alt göz kapakları ise kirpik altından kesilerek fazla dokular alınır. İzler, üst gözkapağında katlantı yerinde, alt göz kapağında ise kirpiklerin altında olur.

Operasyon Süreci ve İyileşme Süresi Nasıldır?

Bu operasyonlar genelde hastane şartlarında ve lokal anestezi altında yapılır. Operasyon sonrası yaklaşık 7 gün şişlik ve morarma olabilir. Göz kapaklarının derisi çok ince olduğu için kanama ve morarma fazla olabilir ama iyileşme de bir o kadar hızlıdır. Yaklaşık 1 ay sonra izler ancak çok yakından görülebilecek düzeye gelir.