MEME KÜÇÜLTME CERRAHİSİ

Meme Küçültme Operasyonu İçin Kimler Uygundur?

Memelerin, fizik gelişimi sırasında veya sonrasında büyümesi (şişmanlık veya hamilelik sebepli) sadece estetik değil birtakım fiziksel problemlere de yol açmaktadır. Meme ağırlığına bağlı olarak vücudun öne doğru eğilmesi, sırt ve omurga ağrıları, kemik deformasyonları, meme altında gelişen pişik, mantar veya yaralar, kollarda uyuşma ve boyunda ağrı problemleri hastanın meme büyüklüğüne bağlı olarak oluşabilir. Doktorunuzla yapacağınız fizik muayene sonrasında bu operasyon için uygun olup olmadığınıza doktorunuzla beraber karar verebilirsiniz.

Operasyon Öncesi Hazırlıklar Nelerdir?

Operasyon öncesi; hastanın memelerinde büyümenin devam edip etmediği, fizik muayene sonucunda memede ele gelen kitle olup olmadığı kontrol edilmelidir. Şayet fizik muayene sonucunda şüpheli bir bulgu varsa, mutlaka görüntüleme yöntemleri (ultrason, mammografi vb.) kullanılarak, ek hormon testleri gibi yöntemlerle ek bir sorun araştırılmalıdır.

Meme Küçültme Operasyonu Sonrası Süt Verilebilir Mi?

Meme küçültme operasyonunda, hastanın ileride planladığı gebelik varsa, meme başını ve süt kanalını koruyucu yöntemler kullanılır. Sonuçta meme başını koruyucu yöntemler kullanılsa da ileride süt verememe riski %1-5 arasındadır.

Meme Küçültme Operasyonu Sonrası Nasıl Bir İz Kalır?

Meme küçültmede meme hacmine göre; sadece meme başı çevresinde sınırlı, meme başının çevresinde ve meme başının altından dik olarak uzanan (lolipop şeklinde) veya ters T şeklinde bir iz oluşabilir. Bu izler hiçbir zaman tamamen kaybolmaz. Bu izler önce kırmızı renkte olurlar ve zaman içinde solarlar. İzler ne şekilde olursa olsun sütyen içinde kalmaktadır.

Meme Küçültme Operasyonu Ne Kadar Sürer ve Sonrasında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Operasyon mutlaka tam teşekküllü bir hastanede yapılmalıdır ve operasyonun genel anestezi altında yapılması tercih edilir. Operasyon süresi meme dokusunun miktarına bağlı olarak ortalama 3 saattir. Hastanede yatış süresi ortalama 1 gündür. Operasyondan sonra operasyon alanında kan birikmesini engelleyen slikon borular(dren) doktorunuzun tercihine göre 1-2 gün tutulabilir. Gelen kan belli bir miktarın altına düştüğünde dren çekilir. Operasyondan sonra ilk 15 gün hastaların ağırlık kaldırmaması istenir. Operasyondan sonra ortalama 1 ay toparlayıcı sütyen kullanılır. Meme ortalama 2 ayda %80 oranında şekillenir. Tam halini alması ortalama 6 ay sürer.