KARIN GERME OPERASYONU (ABDOMİNOPLASTİ)

Normal ölçülere ve kiloya sahip kişilerde bile bazen karında bir miktar fazlalık, gevşeklik ve sarkma oluşabilir. Bu durumun en önemli nedenleri; hızlı kilo değişikleri, hamilelik sırasında aşırı kilo alımı, çoklu gebelikler, genetik özellikler ve daha önce geçirilen cerrahi işlemler sonrasıdır. Şayet daha düz ve sıkı bir karın istiyorsanız, karın germe operasyonu size yardımcı olabilir. Karın germe operasyonu, karında oluşan fazla yağ ve dokunun aynı anda alınması işlemidir. Bazı hastalarda eş zamanlı olarak gevşemiş karın kasları da onarılabilir. Bu da daha düz ve gergin bir karın görünümünü sağlar.

Kaç Çeşit Karın Germe Operasyon Tipi Vardır?

Tam ve Mini karın germe olmak üzere iki tip karın germe operasyonu vardır. Mini karın germe, sadece göbek deliğinin altındaki bölgenin gerilmesi işlemidir. Göbek deliği yerinde kalır, daha kısa bir iz kalır ve bel ile üst bölgeye etkisi olmaz. Genelde Mini karın germe, Liposuction operasyonu ile beraber yapılır. Tam karın germede ise göbek deliği de serbestleştirilerek kaburgalara kadar tüm karın bölgesine müdahale edilebilir ve yeni göbek deliği oluşturulur.

Kimler Bu Operasyon İçin Uygundur?

Unutulmamalıdır ki karın germe operasyonları zayıflama operasyonu değil, vücut kontür düzeltme operasyonudur. Bu operasyon için uygun bir hasta olup olmadığınıza doktorunuzla birlikte fizik muayeneniz sonrasında karar vermelisiniz. Mini ve Tam karın germe operasyonları mutlaka tam teşekküllü bir hastanede yapılması gereken operasyonlardır. Bu operasyonlar çoğunlukla genel anestezi altında yapılmaktadır.

Erken dönemde (genelde 1 yıl içinde) doğum düşünen hastalarda bu operasyonu ertelemek tavsiye edilmektedir. Sigara kullanan hastalarda operasyondan en az 15 gün önce sigarayı bırakmaları tavsiye edilmektedir. Sigara, özellikle küçük damarları etkilediğinden germe operasyonları için büyük bir risk faktörüdür. Aspirin, vitamin gibi kan sulandırıcı ilaçların da operasyondan en az 7-10 gün önce kesilmesi gerekmektedir. Ek sağlık problemi olan hastaların, takip edildiği bölümden bu operasyonu olabileceğine dair onay belgesi alması da gerekmektedir.

Operasyon Sonrası İyileşme Süreci Nedir?

Operasyon süresi yaklaşık 3-4 saattir. Operasyon sonrası 1 ya da 2 gün hastanede kalmalısınız. Operasyondan sonra uyandığınızda üzerinizde olan korsenin amacı, vücudunuzun şekillenmesini ve dokuların yapışmasını hızlandırmaktır. Gene operasyondan sonra operasyon alanında kan birikmesini engelleyen slikon borular (dren) doktorunuzun tercihine göre 1-2 gün tutulabilir. Gelen kan belli bir miktarın altına düştüğünde dren çekilir. Operasyondan sonra karın bölgenizdeki gerginlikten dolayı ilk birkaç gün öne doğru eğilerek yürümeniz gerekebilir. Bu gerginlik kademeli olarak azalır. Ortlama 10 gün içinde sosyal ve iş hayatınıza dönebilecek hale gelebilirsiniz. 1 ay sonunda iyileşmeniz ortalama %70 oranında tamamlanır. Genelde 1 ayın sonunda tüm egzersizler serbesttir.

Karın Germe Operasyonunun İzi Kaybolur Mu?

Karın germe operasyonundan sonra en çok merak edilen konu, operasyon sonrası kalan izlerdir. İz hiçbir zaman kaybolmaz. Sadece zamanla belirginliği ve kızarıklığı azalır. İz, iç çamaşırınızın içinde kalacak şekilde dizayn edilir.