Popo Estetiği Kimlere Uygulanır?

Popo bölgesi özellikle kadınlarda, güzellik ve seks simgelerinden biridir. Kabul edilen görünüm; çok belirgin olmamakla birlikte kavisli ve yuvarlak hatlara sahip olmaktır. Özellikle yaz ayları öncesi popo bölgesine cerrahi operasyonlarda belirgin bir artış olmaktadır. Yaş, aile yapısı, yer çekimi, kilo alıp-verme, çatlaklar gibi birçok faktör poponun şeklinin oluşmasında etkilidir. Çoğu zaman poponun kaldırılması ve nadir de olsa poponun daha az belirgin hale gelmesi ve daha az dikkat çekmesi istenilir.

Popo Estetiğinde Hangi Yöntemler Kullanılır?

Popo operasyonlarında, yaptığımız fizik muayenesi sonucu hangi cerrahi yöntemin uygulanacağına karar vermekteyiz. Popo şekillendirmede en sık başvurduğumuz cerrahi yöntemler sırasıyla;

  • Liposuction
  • Yağ Enjeksiyonu
  • Protez Uygulamaları 
  • Germe Yöntemleri 

Sanılanın aksine, popo bölgesine liposuction uygulamasını yapmaktan kaçınmak gerekir. Hastalarda popo bölgesine liposuction yapmaktansa, bel, bacak iç ve dış bölgeleri ile popo kıvrımının altındaki bölgelere lazer liposuction yaparak popoyu daha belirgin hale getirmek çok daha sık başvurduğumuz bir yöntemdir. Şayet yapısal olarak hastanın popo bölgesinde aşırı yağ birikimi varsa, popo bölgesine kontrollü bir liposuction uygulanabilir.

Yağ enjeksiyonu, popo dolgunluğu sağlamak amacıyla en sık başvurduğumuz yöntemdir. Zayıf kişilerde ve kilo kaybı olan hastalarda, özellikle popo üst kısmında, hastanın kendi vücudundan aldığımız yağ greftini enjekte ederek istenen dolgunluğu ve kavisi sağlayabilmekteyiz. Yağ greftinin en büyük avantajı, hastanın iyileşme sürecinin çok kısa ve sosyal hayata dönüşünün çok çabuk olmasıdır. Bu işlemin bir diğer avantajı da tekrar uygulanabilmesidir. 

Popo protezi kalçaların arasındaki kıvrımdan kalçaların üst kısmına yerleştirilir. Uygulamanın bu şekilde yapılışında siyatik sinire zarar vermemek amaçlanır. Ameliyat epidural veya genel anestezi altında yapılır, 4 saat sürer ve hastanede 1 gece kalınır. Ameliyattan 7-15 gün sonra işe dönülebilir. Eğer protez yerleştirilirse kalçadan yapılan kas içi enjeksiyonlardan kaçınmak gerekir. 

Aşırı kilo kaybı olan, ileri yaş hastalarda, kombine germe operasyonları ile popo şekillendirme tercih edilmektedir. Bu operasyonların en büyük sıkıntısı oluşan izlerdir. İzleri iç çamaşırı hattına gizleyerek yapmaktayız.

Son yıllarda popo şekillendirme yöntemleri arasında iple askı ve kök hücre uygulamaları da hızla popüler olmaktadır. İple askı yöntemlerinde en büyük dezavantaj, belli bir süre sonra kullanılan ipin direncini kaybederek, popoda tekrar sarkmaya sebep olma olasılığıdır.

Hangi Durumlarda Popo Estetiği Yapılır?

Bedensel yapınızda duruşunuzu ve görünüşünüzü önemli oranda belirleyen popo bölgesi konusunda bazen bu görünümü olumsuz etkileyecek özellikler ön plana çıkar. Yeterince dolgun olmayan, sarkmış, bedeninize göre orantısız, fazla büyük ya da küçük bir poponuz olduğunu düşünüyorsanız bu konudaki popo estetiği çözümlerinden yararlanabilirsiniz.

Popo estetiği bu konuda size güzel çözümler öneriyor. Kalça büyütme, popo kaldırma ve popo şekillendirme gibi çözümler kalça estetiği sonrasında yenilenmiş bir görünüm elde etmenizi sağlıyor.

Popoda şikâyet edilen durumlar nedir, diye sorulduğunda birçok insanın vereceği bu ayrıntılar, bugün gelişen teknolojinin de yardımıyla kısa sürede sorun olmaktan çıkıyor.

Peki popo estetiği neden önemli? Öncelikle popo estetiği sonrasında, özellikle artan özgüveniniz sayesinde kendinizi psikolojik açıdan da farklı hissedebilirsiniz. Giydiğiniz kıyafetleri daha güzel taşıyabilir ve hayal ettiğiniz sıkı bedende önemli bir sorunu gidermiş olursunuz.

Popo Estetiği Öncesinde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Popo estetiği yaptırmaya karar verdiğinizde öncelikle profesyonel tercihler yapmalısınız. Güvendiğiniz bir estetik cerrahın gözetiminde istediğiniz operasyonun ayrıntılarını belirlemelisiniz. Bedeninizde gerçekleşecek değişim sonrasında oluşacak görünümünüzle ilgili net bilgi edinmelisiniz. Ayrıca popo estetiği öncesinde doktorunuzu daha önce geçirmiş olduğunuz operasyonlar ve hastalıklar konusunda da mutlaka bilgilendirmelisiniz. Kalça estetiği önce sonra örneklerini inceleyerek beden yapınıza uygun bir şekilde istediğiniz değişiklik hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

Her operasyonda olduğu gibi popo estetiği operasyonunda da mutlaka öncesinde gerekli bilgileri almalı, fiziksel kontrollerden geçmelisiniz. Daha sonra yeni görünümünüze kavuşmak için heyecanlı bekleyiş sürecine geçebilirsiniz.

Dolgu ile Popo Büyütme

Popo estetiği için farklı beden yapılarına uygun yöntemlerden birini tercih etmelisiniz. Eğer poponuzun küçük olması sizi rahatsız ediyor ve bu yönde bir değişim istiyorsanız popo büyütme ameliyatı tercihiniz olabilir. Kalça şekillendirme ameliyatı olarak çok tercih edilen büyütme işlemleri farklı tekniklerle gerçekleştiriliyor.

Son yıllarda oldukça popüler olan ve estetik açıdan da istenen görünüme kavuşmanızı sağlayan Brazilian buttock lift (BBL) işlemi tercih edilen büyütme yöntemlerinden biri. Kalçanızı daha dolgun ve yuvarlak bir şekle kavuşturmak için yapılan bu işlem, vücudunuzdaki fazla yağların alınarak poponuza enjekte edilmesiyle gerçekleştiriliyor. Yağ enjeksiyonu yönteminin önemli avantajlarından biri de kısa sürede günlük yaşam dönme imkanınızın olması. Biçimli kalçalar için vücudunuzun farklı bölgelerinden alınan fazla yağ kalçanızda istediğiniz görünümü sağlarken, yağ alınan bölgelerin de daha biçimli olmasına yardımcı oluyor.

Yağ enjeksiyonu ile kalça büyütme işlemi, kalçanızın Brezilya poposu olarak isimlendirilirken poponuzun dolgun görünüm kazanmasını sağlıyor. Ömür boyu kalıcı olan bu yöntem sayesinde doğal ve biçimli kalçalara sahip olabilirsiniz.

Kalçalarınızda dikkat çekici dolgunluk ve yuvarlaklık için bir diğer yöntem de kalça silikon ameliyatı. Popoya silikon protezler koyulması ile gerçekleştirilen bu popo estetiği işleminin ardından dik bir popoya sahip olursunuz. Silikon protez ameliyatı öncesinde gerekli ölçümlerin dikkatlice yapılması ve kalçalar için özel üretilen silikonların büyüklüğü ve şekli belirlenmelidir.

Zahmetsiz bir şekilde diğer yöntemlerden farklı olarak ameliyatsız kalça dikleştirme işlemi de dik ve düzgün hatlı kalçalara sahip olmanızı sağlayan bir popo estetiği yöntemidir. Birkaç seansta ameliyata gerek kalmadan şok dalga uygulaması ile kalçalarınızı dikleştirebilirsiniz. Bu işlemin ardından kalçalarınızdaki değişimi kısa süre içerisinde  gözlemleyebilirsiniz.

Emsculpt yöntemi de ameliyatsız popo dikleştirmek için oldukça etkili bir yöntem olarak dikkat çekiyor. Popo düşüklüğü konusunda sorun yaşıyorsanız, kaslarınızı harekete geçirirken yağlarınızı yakan bu yöntem sorununuza çözüm olabilir.Oldukça güvenli bir yöntem olan Emsculpt işlemi sonrasında gündelik yaşamınıza bir sıkıntı yaşamadan devam edebilirsiniz. Elektromanyetik dalgalar yardımıyla kaslarınızı yoğun bir egzersiz sürecindeki gibi çalıştıran bu yöntem her geçen gün daha çok kişi tarafından tercih ediliyor.

Ameliyatsız yöntemlerden bir diğeri de coolsculpting yöntemi. Bu yöntem ile ile popo çevresindeki fazla yağlara yapılan lipoliz ile popo şekillendirmesi gerçekleştiriliyor. Özellikle diyet programı ya da egzersizlere rağmen bir türlü kurtulamadığınız fazlalıklar için kullanılan bu yöntem popoda da gözle görülür bir değişim yaratıyor. Soğutulan yağ hücrelerinin parçalanıp vücuttan atılmasını sağlayan bu Coolsculpting, biçimli bir popoya sahip olmanızı sağlar.

Kalça Büyütme Ameliyatı Sonrası Ameliyat İzi Kalır mı?

Gerçekleştirdiğiniz popo estetiği işlemlerinden biri olan kalça büyütme ameliyatının ardından ameliyat izi kalmayacaktır. Bu operasyon sırasında kullanılan dikişler zaman içinde eriyeceği için herhangi bir izle karşılaşmazsınız.

Erkeklerde Kalça Küçültme

Tıpkı kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de kalça küçültme ameliyatı gerçekleştirilebilir. Özellikle fiziksel görünümüne özen gösteren erkeklerin tercih ettiği bu popo estetiği operasyonu, özellikle yaşa bağlı fiziksel değişimler sonucunda yapılıyor.

Kalçada sarkma yaşayan erkeklerde yapılan kalça küçültme ameliyatı ile biriken fazla yağ dokusu çıkarılıyor. Ayrıca bu küçültme işlemi sırasında kullanılan dikiş yöntemi ile kalçalar daha dik bir görünüme de kavuşuyor.

Popo Estetiği Sonrasında Dikkat Etmeniz Gerekenler

İstediğinizi görünüme sahip olmanızı sağlayacak popo estetiği işleminin ardından bazı ayrıntılara dikkat etmeniz gerekiyor. Sağlıklı beslenme eşliğinde düzenli olarak yapacağınız yürüyüş görmek istediğiniz değişikliğin gerçekleşmesi için oldukça etkili. Zorlayıcı hareketler yapmamak ve özellikle eğilmemek oldukça önemli. Oturmak istediğiniz zeminlerin sert olmasına da dikkat etmelisiniz. Gündelik yaşamınızdaki bu ayrıntıların dışında, doktorunuzun tavsiyelerini mutlaka dikkate almalısınız.

Popo Ameliyatı Sonrası İyileşme Süresi

Popo estetiği ameliyatı sonrası iyileşme süreci kişiden kişiye farklı özellikler gösterebileceği gibi genel olarak dikkat edilmesi gerekenleri uyguladığınız takdirde bu süreci daha kolay atlatabilirsiniz. Vücudunuzdaki bu önemli değişime uyum sağlama sürecinde kesinlikle doktorunuzun tavsiyelerini dikkate almalısınız.

Geçirdiğiniz popo estetiği operasyonu sonrasında ilk etapta oluşabilecek şişlikleri normal değerlendirmelisiniz. İyileşme sürecinizde ameliyat bölgesinin bakımına da dikkat etmeli ve özellikle operasyonunuzun kategorisine göre, doktorunuzun önerileri doğrultusunda giymeniz gereken korseler var ise bunları giymelisiniz.

Ameliyat sonrasında oluşabilecek morluklar ve ağrıları normal karşılamalısınız. Bunlar kısa süre içerisinde geçecektir. Doktorunuz tarafından size verilen ağrı kesiciler bu süreçte size yardımcı olacaktır.

İyileşme sürecinde oturma pozisyonunuza, kilo kontrolünüze de dikkat etmelisiniz. Size önerilen özel yastıkları oturmak için kullanabilirsiniz. Sağlıklı bir beslenme programı ile kilo alıp vermekten de uzak durmalısınız. Bu süreçte ayrıca vitamin desteğini de yapmaya özen göstermelisiniz.

Popo estetiği sonrası iyileşme sürecinin ardından yepyeni bir görünümle, hayalini kurduğunuz yeni gardırobunuzu oluşturabilirsiniz. Yeni yaşamınızda kendine güvenen ve görünümü ile beğeni toplayan biri olmaya hazırlıklı olmalısınız.

Kalça Estetiği Fiyatlar

Gerçekleştirmek istediğiniz estetik operasyonun türüne göre popo estetiği fiyatları da değişecektir. Küçültme, büyültme, dikleştirme operasyonlarında fiyatlar farklı olacaktır. Ayrıca kullanılan malzemeler, silikon protezler de operasyon fiyatını etkiler.