Lenfatik Drenaj Sistemi; vücudumuzda fazlasıyla biriken ve bunun sonucunda rahatsızlık yaratan ödemin uzaklaştırılması için sıkça tercih edilen ve uygulanması basit olan tekniklerden biridir.

Lenf sistemi, ikinci bir bağışıklık sistemi olarak isimlendirilebilir. Dolaşım ve savunma görevlerini yerine getirerek oldukça önemli bir işleve sahip olan sistemdir. Dokulardaki sıvının dolaşımı ve toksinlerin vücuttan atılması lenf sisteminin düzgün çalışması ile sağlanmaktadır.

Sirkülasyonun yetersiz kalması ve toksinlerin dışarıya yeteri kadar atılamaması ödem oluşmasının ana sebeplerindendir. Lenfatik Drenaj uygulaması ile lenf sıvının vücudumuzun tek bir bölgesinde toplanması önlenerek, her tarafa eşit bir biçimde yayılması sağlanır.

Lenfatik Drenaj Masajı Nasıl Uygulanır?

Lenfatik Drenajın seans süresi 30-35 dakika olarak ayarlanır ve  haftada 2 ya da 3 kez uygulanarak tedavi süreci tamamlanır. Tramvalarda, ameliyat sonrasında ve adet öncesi gibi durumlarda dolaşım sistemini yavaşlatan ve düzgün çalışmasını engelleyen ödemin atılmasını sağlar.

Lenfatik Drenaj tekniği, vücudunuzdaki ödemlerden kurtularak toksinlerden arınmak, cildinizi sıkılaştırmak ve kaslarınızın gevşemesini sağlamak için oldukça hızlı ve etkili bir yoldur. Gebelik dönemi boyunca, bazı kalp hastalarında ve spesifik durumlarda lenfatik drenaj uygulanması komplikasyonlara neden olabilir.