Yüz ve Boyun Germe Operasyonu

Yaşın artması ile birlikte yüz yapısı, cilt tipi, etnik köken gibi genetik faktörler ve güneş hasarı gibi dış etkenlere bağlı olarak, cildin kollajen dokusunda bozulma, cilt kalınlığının azalmasına bağlı kırışıklıklarda artma ve ciltte sarkma meydana gelir. Daha genç ve canlı bir görünüm istiyorsanız yüz ve boyun germe operasyonlarından faydalanabilirsiniz.

Kimler Bu Operasyon İçin Uygundur?

Ağır ek sistemik bir hastalığı olmayan, ortalama 50 yaş üzeri, gerçekçi beklentisi olan hastalar bu operasyonlar için ideal hastalardır. Doktorunuzla yapacağınız görüşme sonrası cilt durumuna göre operasyonun tipine doktorunuzla beraber karar vermelisiniz. Sigara kullanımı bu operasyonlar için göreceli olarak engeldir. Operasyondan önce en az 3 hafta ve operasyon sonrası en az 3 hafta kadar sigara kullanmamalısınız.

Bu Operasyonlar Yaşlanmayı Durdurur Mu?

Yüz ve Boyun Germe operasyonları yaşlanmayı durdurmaz ama operasyon sonrası devam eden süreçte size daha genç bir görünüm sağlayabilir. Sonuçta yaşlanma süreciniz devam eder. Yüz Germe operasyonlarında, özellikle dudak çevresi kırışıklıklarda tamamen düzelme sağlanamayabilir. Bu alandaki kırışılıklara ek tedaviler gerekebilir.

Ameliyat İzleri Kaybolur Mu?

Hiçbir ameliyat izi kaybolmaz ama zamanla belirginliği azalır. Erkek ve kadınlarda çok az farklılıklar olmakla birlikte, iz yerleri favorilerin hemen önünden başlar, kulak önünden devam ederek kulak arkasına döner ve boyun bölgesinde saçlı deri içinde son bulur. İzler kulak önünde ve kulak ile yüz cildinin kesiştiği yerde iyi bir şekilde gizlenebilmektedir.

Operasyon Süresi Yaklaşık Olarak Ne Kadardır, Operasyondan Sonra Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Yüz ve Boyun Germe operasyonları mutlaka tam teşekküllü hastanede yapılmalıdır. Genelde Genel Anestezi altında yapılır. Operasyon süresi yaklaşık 3 saattir. Cilt ve cilt altı yapı iki kat olarak ayrı ayrı gerilir ve fazla dokular alınarak en doğal sonuç hedeflenir. Operasyon esnasında kanama kontrolü sağlansa da operasyondan sonra kanama riskini azaltmak için silikon drenler yerleştirilebilir. Gelen kan belli bir miktarın altına düşünce drenler çekilir. Yüz dokusunun şeklini almasını hızlandırılmak amacıyla baskılı pansumanlar tercih edilebilir. Ortalama hastanede kalış süresi 1-2 gündür. Morluk ve şişliklerin ortalama 7-10 gün içinde inmesi ile hastalar sosyal hayatlarına dönebilirler. 1 ayın sonunda yüz son şeklini ortalama %70-80 oranında alır. Tam iyileşme ortalama 6 ay sürebilir.