KADIN ve ERKEK GENİTAL ESTETİK OPERASYONLARI

KADIN GENİTAL ESTETİĞİ

Estetik Cerrahide son yıllarda, gerek erkek gerekse kadın genital bölgesine cerrahi ve cerrahi dışı müdahaleler çok popüler olmaya başlamıştır. Amaç, hastanın sosyal olarak kendini daha iyi hissetmesi ve partner uyumunu arttırmaktır.

Kadın Genital Bölgesine Yapılan Cerrahi Girişimler Nelerdir?

1-Labioplasti: Kadın dış genital bölgesindeki labium major (dış dudak) ve labium minor (iç dudak), yapısal olarak veya yaşla birlikte deforme olabilir. Genelde en sık görülen sorun; labium minörlerin (iç dudak) labium majorların (dış dudak) dışına kadar sarkmasıdır. Bu durum hastaları hem kozmetik olarak rahatsız eder hem de kişisel hijyenlerini bozar. Cerrahi olarak bu deformiteler düzeltilerek yaklaşık 4 haftalık seksüel perhizden sonra ameliyat izi belli bile olmadan hastalar cinsel yaşamlarına devam edebilirler.

2-Vajinoplasti: Vajinanın cerrahi olarak daraltılması işlemidir. Vajina yapısal olarak ya da doğum sonrası gevşemeye bağlı olarak deforme olabilir. Seksüel hayatı olumsuz etkileyen bu sorunu gidermek için; vajina duvarından mukoza dokusunun eksize edilerek eriyen dikişlerle tekrar dikilmesi ile vajinal kanal daraltılır. Hasta 2-3 gün sonra sosyal hayatına dönebilir ve işlem sonrasından itibaren yaklaşık 4 haftalık seksüel perhiz ardından hastalar cinsel yaşamlarına devam edebilirler.

3- Kliteroplasti: Klitoris, idrar kanalının hemen üzerinde her iki labium’ların üst birleşim bölgesinde bulunan kabarıklıktır. Bazen gereğinden büyük olması kadınlarda rahatsızlık yaratabilir. Cerrahi olarak fazla doku uzaklaştırılarak, kalan kısım eriyen dikişlerle suture edilir. Kliteroplasti bazen labioplasti ile kombine edilir.

4- Vulva Estetiği: Kadın genital bölgesinin üst kısmındaki kabarıklık bölgesi, boy/kilo oranı normalden fazla hastalar için liposuction ile fazla yağ dokusu alınabilir. İleri yaş hastalarda ise yağ atrofisine bağlı olarak yağ enjeksiyonu yapılabilir.

ERKEK GENİTAL ESTETİĞİ

Erkeklerde en sık yapılan genital estetik cerrahi işlemler; Penis Uzatma, Penis Kalınlaştırma ve Genital Bölgeye Liposuction uygulamasıdır. Hastanın ayrıntılı fizik muayene ve laboratuar incelemeleri sonucunda, sendromik ve metabolik ek bir hastalığı varsa, tanısı mutlaka konmalıdır.

Erkek Genital Estetiği Uygulamaları Nelerdir?

1-Penis Uzatma: Penis uzatmada en geçerli yöntem, penis kökünden küçük bir kesi ile girilerek penisi kemiğe tutan bağın serbestleştirilmesi yöntemidir. Ortalama 2-3 cm penis boyunda uzama sağlanır. Bir başka yöntem ise penis ön ve arka yüzüne çeşitli kesiler yapılarak (Z Plasti, V-Y Plasti) penis boyu uzatılabilir. İşlem sonrası ortalama 4 hafta cinsel perhiz uygulanır.

2- Penis Kalınlaştırma: Kalıcı veya geçici dolgular kullanılarak penis ortalama 2-3 cm kalınlaştırılabilir. En sık tercih edilen kalıcı dolgu, yağ greftidir. Geçici dolgularda ise en sık Hyalüronik Asit dolgular tercih edildir.

3- Penis Köküne Liposuction: Penis kökünde fazla yağ birikimi olan hastalarda, penis köküne liposuction uygulanması penisin boyutunu göreceli olarak uzatır.