Kepçe Kulak Ameliyatı (Otoplasti) ile Komplekslerinizden Kurtulun

Bir duyu organı olarak kulaklarımız fiziksel görünüşümüz söz konusu olduğunda estetik açıdan büyük rol oynuyor. Kulakta en sık görülen şekil bozukluğu halk arasında kepçe kulak olarak da tabir edilen kulak deformitesidir. Her toplumun kendine has bir güzellik algısı mevcuttur. Fakat birçok toplumda kepçe kulak, fiziksel bir kusur olarak anılır. Özellikle çocukluk çağında başlayıp erişkinliğe kadar uzanan beğenilme kaygısı kepçe kulak problemi yaşayan bireylerde sosyal bir baskı olarak kendini gösterebilir. Bu baskı beraberinde özgüven eksikliği veya depresyon gibi olumsuz psikolojik sorunları da getirir. Özellikle ilkokul çağında kepçe kulak vakası görülen çocuklarda fiziksel görünüşünden dolayı alay konusu olma durumları gözlemlenebilir ve bu stres, okul başarısını dahi etkileyebilir.

Kadınlarda kulağı saçlarla gizlemek mümkün fakat böyle şansları pek olmadığından kepçe kulak erkek bireylerde daha fazla sorun halini alabilir. Bu konuda en çok merak edilen sorular, kepçe kulak nedir, kepçe kulak genetik midir, kepçe kulak çözümleri nelerdir… Şimdi tüm bu sorulara yanıt bulurken otoplasti, diğer adıyla kepçe kulak estetiğini de gelin birlikte inceleyelim.

Kepçe Kulak Neden Olur, Çözümü Var Mıdır?

Çoğunlukla genetik sebeplerden kaynaklanan kepçe kulak problemi, kişilerde istenmeyen bir görüntü oluşturabilir. Bilinenin aksine kepçe kulak, kulakların boyutuyla ilgili bir problem değildir. Kepçe kulak neden olur, sorusuna verilecek en basit açıklama ise kulakta yer alan kıkırdakların gevşemesi veya kulak kıvrımlarının yeterli bir biçimde oluşmamasıdır diyebiliriz. Bu deformasyon sonucu kulaklar öne veya iki yana doğru eğik vaziyette durur.

Kulaklarının görüntüsünden rahatsız olanlar için kepçe kulak tedavisi ise, sadece basit bir ameliyattır. Kepçe kulak ameliyatı ile erişkin birey ve belli bir yaşa gelmiş çocuklar diledikleri görünüme kavuşabilir; bu operasyon ile yüz daha orantılı bir görünüme kavuşturulabilir.

Özgüvenini Geri Kazanmanın En Kolay Yolu

Ameliyat kelimesi insanlarda hoş çağrışımlar yaratmaz. Fakat kulak estetiği genel kanının aksine düşük riskli ve iyileşme süreci hızlı olan bir operasyondur. Yaşa veya kişinin anksiyete seviyesine bağlı olarak genel ya da lokal anestezi altında yapılır ve kulaktaki deformasyona göre 30 dakika ila 1.5 saat arası sürebilir. Kepçe kulak ameliyatı olanlarda süreç herkes için aynı şekilde işlemez. Kulağın yapısına ve cerrahın tekniğine göre değişiklik gösterebilir. Bu operasyonun en önemli avantajı ise kepçe kulak ameliyatı sonrası alınacak bir dikişin olmamasıdır. Operasyon esnasında uygulanan tüm kesiler kulak arkasında kaldığı için estetik açıdan rahatsızlık veren bir görüntü oluşturmaz. Fakat doktorunuzun tavsiyesi doğrultusunda 1 ya da 2 hafta özel bir bant kullanabilirsiniz.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası Kaç Günde İyileşir?

Kulak estetiği yaptırmak isteyen kişilerin en çok merak ettiği nokta ameliyattan sonraki iyileşme sürecidir. Bu zaman dilimi herkes için aynı şekilde işlemez. Yine de kepçe kulak operasyonuna dair belli standartlar üzerinden kısa bir açıklama yapılabilir. Öncelikle lokal anestezi ile gerçekleştirilen operasyonlarda hastaların o gün içinde taburcu olmaları gayet mümkündür. En geç 1 hafta sonra günlük yaşantınıza rahatlıkla devam edebilirsiniz ve kulaklarınızın duyma yetisinde bir eksiklik hissetmezsiniz. Burada en çok dikkat edilmesi gereken ameliyattan sonra kulakların dışarıdan gelecek herhangi bir etkenden korunarak olası travmaların önüne geçmektir.

Estetik ameliyatlar kişinin ruh sağlığını iyileştirmekle kalmaz özgüvenini artırır ve yaşam enerjisini yükseltir. Kepçe kulak ameliyatı her ne kadar basit bir operasyon olarak anılsa da mutlaka işinde uzman bir cerrah tarafından hastane koşulları altında yapılmalıdır. Yanlış müdahalelerden kaçınmak ve kalıcı hasarları engellemek için iyi bir doktor bulmak birinci şarttır. Sizler de güvenilir ve tecrübeli bir hekim olan Op. Dr. Alparslan Topçu ile iletişime geçerek kepçe kulak estetiği fiyatları hakkında bilgi alabilir ve bu konuyla ilgili merak ettiğiniz her şeyi danışabilirsiniz.