Meme Küçültme Ameliyatı İle İdeal Boyutta Göğüsler

Her kadında vücut ile meme oranı ideal olmayabilir. Büyük memelerin estetik yönden olduğu gibi sağlık açısından da küçültülmesi gerektiği durumlarda meme küçültme ameliyatı ile ideal meme ölçülerine kavuşulabilir. Bu operasyonun yapılmasına olan talep kimi zaman estetik görüntü kimi zaman medikal nedenlerdir. Büyük memeler omuz, sırt ve boyun ağrılarını tetikler. Sportif faaliyetlerde kısıtlanmaya, özgüven sorununa, meme altında yara ve kızarıklıklara neden olur. Artan sorunlarla birlikte meme küçültme operasyonu elzem hale gelir. Operasyon sonrası kişide daha özgüvenli bir ruh hali, fiziksel aktivitelerde daha aktif bir yapı görülür.

Meme Küçültme Ameliyatında Nasıl Bir Yol Takip Edilir?

 Meme küçültme, terimsel ismiyle redüksiyon mamoplasti işlemi birçok estetik operasyon gibi az düzeyde ağrı ve kanamaya neden olan, kısa sürede iyileşme görülen bir operasyondur. Uzman bir doktorla yapılan görüşme sonrası hastanın meme yapısına göre ameliyat planlanır. Memeye zarar vermeden, yapısında bulunan fazla yağ ve dokunun alınmasıyla genel anestezi altında yapılan bir işlemdir. Ters T veya lolipop şeklinde kesim yapılarak meme başının korunması sağlanır. Memede fazla doku ve yağlar alındıktan sonra estetiği koruyacak şekilde bölgeye tekrar meme ucu ve çevresi yerleştirilir. Vücudun memeyle orantısı kıstas alınarak memenin ne kadar küçültüleceği önceden hesaplanır. Gerektiği durumlarda dikleştirme işlemi veya meme başının biraz yukarı alınması işlemi de uygulanabilir. 2-4 saat süren meme küçültme operasyonunda süt bezlerine zarar vermemeye dikkat edilir. Deri altına estetik dikiş atıldıktan sonra ameliyat bölgesi kapatılır ve işlem tamamlanır.

Meme Küçültme Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 Meme estetiğinde istenen meme şeklini yakalamak, operasyon uzman doktorlar tarafından yapıldığı sürece kolaydır. Ancak her ameliyat ve kesi işleminde olduğu gibi belirgin olmasa da iz kalması beklenen bir durumdur. Hasta ameliyat sonrası 1 ay süreyle sigara ve alkolden uzak durmalıdır. Özellikle sigara, meme dokusundaki damarların beslenmesini engelleyerek iyileşmeyi geciktirir. Meme küçültme operasyonundan sonra 1-2 gün içinde hasta taburcu edilir. Teknolojinin sağladığı cerrahi yöntemlerin yaygınlaşması sayesinde genelde ameliyat bölgesindeki atık sıvı ve kanı tahliye eden drenler kullanılmaz. Ancak büyük memelerdeki ameliyat sonrasında dren gerekebilir. Taburcu edilen hastadan drenler çıkarıldıktan sonra meme estetiği için üretilen özel sütyenleri giymesi istenir. İyileşme sürecine dikkat edilmesine göre hasta 1 hafta içinde sosyal hayatına dönebilir. Operasyon sonrası 3-4 hafta içinde ödem ve şişlik oluşması normaldir. 4. haftadan sonra ödemler iner ve doktor kontrolünde bazı egzersizler yapılabilir. 6-12 ay süreyle memede hafif batma ve yanma hissedilebilir. Bunlar sosyal hayatı kısıtlamayacak düzeydedir. Meme küçültme ameliyatından sonraki 1 yılda meme tam şeklini alır ve yara izleri belli olmayacak düzeydedir.

Meme Küçültme Operasyonu Kimlere Yapılır?

 Bu operasyon için istekte bulunan hastaların yaşları geniş bir skaladadır. Ancak meme dokusunun gelişimini tamamlaması gerektiği için 20 yaş ve üzerine bu operasyonun yapılması en sağlıklı olandır. Doğum yapmış kadınlar için bu operasyon emzirmeyi kesinlikle etkilemez demek doğru değildir. Memede çok fazla süt bezleri ve kanalları bulunur. Uzman doktorlarca yapılan müdahalede bu bezlere ve kanallara zarar vermeden uygulama sonlandırılır.

Uzman Ellerde Meme Küçültme Ameliyatının Yapılması 

Her ne gerekçeyle olursa olsun bu işlem vücudunuza müdahale gerektiren bir estetik ameliyattır. Bu nedenle uzman bir doktorla yapılacak endikasyon sonucu meme küçültme fiyatları belirlenir. Hastanın operasyon için uygun olup olmadığı kontrol edilir. Meme küçültme ameliyatı olanların “iyi ki” yaptırdım dediği operasyonda en önemli nokta, alanında deneyimli bir doktoru seçmenizdir. Bu noktada alanında en iyi cerrahlardan olan Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Alpaslan Topçu ile iletişime geçebilir; meme küçültme hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.