Genital Estetik Hangi Bölgelere Uygulanır? Kadın Yaşamında Neleri Değiştirir?

Son yıllarda estetik cerrahide oldukça popüler bir konu haline gelen genital estetik bir yandan tabuları yıkarken, diğer yandan kadınların bu alanda tecrübe ettikleri sorunların fazlalığına da dikkat çekti. Ne mutlu ki artık, kadınlar hayatlarını etkileyen ve çeşitli faktörler sonucunda meydana gelen genetik vajina sarkması, klitoris büyümesi ya da Venüs tepesi şişliği gibi sorunlarının çözülebileceğinin farkında! Tüm bunlar genital bölge estetiği ameliyatı ile çözülebiliyor. Peki hangi durumda hangi operasyonlara ihtiyaç var?

Vajinal Estetik Çeşitleri Nelerdir? Labioplasti nedir?

İstenilen bir vajina görünümüne sahip olmak her kadının hakkıdır. Vajinal deformasyonlar kadınlarda özgüven eksikliği, mutsuzluk, tatmin olamama ve hijyen problemlerine neden olarak hem sosyal hem de cinsel hayatlarını olumsuz yönde etkiler. Bu açıdan son yıllarda yaygınlık kazanan genital estetik yöntemleri büyük önem taşır. Vajinal estetik olarak da adlandırılan bu cerrahi müdahaleler bütünü labioplasti, vajinoplasti, klitoris estetiği ve vulva estetiği olarak dört bölüme ayrılabilir.

Labioplasti en çok bilinen genital bölge estetiği yöntemi olmakla beraber, dış genital bölgesinde bulunan labium adlı yapılara yapılan estetik operasyonlara verilen genel isimdir. Bu bölgede yaşanan vajina sarkması ve estetik deformasyonlar kadınların zihninde vajina sarkması nasıl olur, vajina dış dudak sarkması nasıl geçer ve vajina iç dudak sarkması nasıl geçer gibi sorular oluşmasına sebep olur. Bu sorulara cevap ararken, vajina daraltma ameliyatı olanların yorumları ve Labioplasti yaptıranlar tarafından anlatılan kişisel deneyimler kadınlar için oldukça büyük önem taşır. Labioplasti sonrası his kaybı olup olmayacağı endişesinin giderilmesi ya da Labioplasti sonrası dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgilerin doktorlar tarafından titizlikle açıklanması hastaların psikolojik açıdan kendilerini operasyona hazırlayabilmeleri için de önemlidir.

İç dudak sarkması sıkça rastlanan bir sorundur. Genetik faktörler, sık sık yaşanan kilo değişimleri ya da yaşa bağlı olarak yaşanan fiziksel değişimlerin bir sonucu olarak meydana gelebilir. Vajina dış dudak estetiği, nispeten daha nadir ihtiyaç duyulan bir estetik yöntemi olsa da örnekleri mevcuttur. Ancak tüm bu istenmeyen yapısal değişimler Labioplasti yöntemi sayesinde fazla dokunun bölgeden uzaklaştırılması ile giderilebilir. Labioplasti öncesi ve sonrası karşılaştırmaları hastalara elde edilen iyileşmeyi gösterebilmesi sebebiyle önem arz ederken iyileşme sürecini de oldukça olumlu etkiler.

Vajina Daraltma Ameliyatı ve Geri Kazanılan Özgüven

Kadınlarda vajina genişlemesinin nedenleri arasında en belirgin olanı, doğuma bağlı gevşeme sebebiyle meydana gelen vajina deformasyonudur. Hamilelik süresince alınan kilolarla birlikte doğum sırasında kasılan kasların doğum sonrası gevşemesine bağlı olarak vajina genişleyebilir. Bu noktada genital bölge estetiği önem taşır. Ruhsal olarak kendini iyi hissetmeyen yeni doğum yapmış bireyler, ufak çaplı bir araştırma sonrasında genital estetik yapanlar ile fikir alışverişinde bulunarak vajinal estetik yapmaya karar verebilirler. Doğru seçilmiş bir vajinoplasti yöntemi ile fiziksel olarak eski hallerine kavuşan kadınlardaki en büyük değişiklik ise psikolojik olandır. Başarılı geçen operasyonlarda, iyileşme sürecinde yavaş yavaş başlar. Mental toparlanma ve ameliyat izlerinin yavaş yavaş kaybolması kadınların özgüvenini geri kazanmasına yardımcı olur.

Kliteroplasti Hakkında Merak Edilenler

Klitoris vajina dudaklarının birleştiği noktada, dudaklar ile örtülmüş kabarık bölgedir. Bazı durumlarda olması gerekenden daha büyük veya kabarık olur ki bu durum estetik açıdan bir sorun teşkil eder. Bazen dudak sarkması ile beraber yaşanır ve tek bir ameliyat ile iki sorun birden düzeltilebilir. Cerrahi operasyon sırasında fazla dokunun bölgeden uzaklaştırılması ile kolayca çözüme kavuşabilir. Pubis estetiği ise az bilinen bir genital estetik çeşididir. Genital bölgenin üst kısmında bulunan kabarık bölgenin kilo alımı sonrası büyümesi ile ortaya çıkar. Fazla yağ dokusunun yapılacak cerrahi bir müdahale sonrası alınması ile vulva fiziksel açıdan eski haline kavuşur.

Bahsedilen tüm bu vajinal estetik çeşitlerinde amaç, bireyi gerek fiziksel gerekse psikolojik olarak negatif yönde etkileyen bir sorunu ortadan kaldırmaktır. Çok büyük önem arz eden iyileşme sürecinde gerekli hususlara dikkat edildiğinde, iyileşme süresi kısalır ve en iyi sonuçlara ulaşılabilir. Siz de genital bölgenizde bulunan ve sizi yıpratan estetik bir sorunu ortadan kaldırmak için alanında uzman bir hekim olan Op. Dr. Alpaslan Topçu ile iletişime geçebilir, vajinal estetik yöntemleri ve fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.