Göz Çevresinde Estetik Gerektiren Durumlar ve Tedavi Yöntemleri

aşla birlikte artış gösteren göz kenarlarındaki ince çizgiler, kırışıklıklar, göz altı torbaları, kaz ayakları, göz kapağı düşmesi ya da orta yüz bölgesinde sarkma gibi cilt problemleri son yıllarda estetik cerrahi uzmanlarının başlıca odaklandığı alanlar arasında yer alıyor. Göz çevresi estetiği tüm yüz estetiği içinde farklı bir öneme sahiptir. Çünkü göz çevresi yaşlanma belirtilerinin ilk görüldüğü yerlerden biridir. Bu bölgede cilt vücudun diğer bölgelerine göre daha incedir ve dolayısıyla çok daha hassastır. Göz çevresinde sürekli hareket halinde olan kaslar bulunur ve bu kasların fazla hareketi sonucu kırışıklıklar meydana gelebilir. Yine göz altında kararma-morarma gibi sizi olduğunuzdan daha yaşlı gösterecek bir takım deformasyonlar oluşabilir. Erkek ya da kadın olsun fark etmez, göz çevresi estetiği ile çözüme kavuşturulan bu tür göz çevresi sorunlarına yol açan faktörler arasında öncelikle genetik faktörler bulunur ama bunun yanı sıra uyku düzeninin bozuk olması, güneş ışınları, düzensiz beslenme de etkendir. Göz çevresi estetiği oldukça hassas olan göz bölgesini gençleştirmek için bir dizi tedavi seçeneği sunar. Tedavinin mutlaka göz çevresi estetiği alanında uzman kişilerce yapılması gerekir.

Göz Çevresi Estetiği ile Kırışıklıkların ve Kaz Ayaklarının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yaşla birlikte kolajen ve elastin sentezinin yavaşlamasıyla yüzde de kırışıklıklar, çizgiler, sarkmalar ortaya çıkar. Yüz çizgileri ve kırışıklıklar genellikle alında, gözler arasında ve göz kenarlarındaki kas kasılmaları nedeniyle daha da derinleşmektedir. Bunlardan en sık görülen kaz ayaklarının tedavisinde göz çevresi estetiği uygulamaları ile çok iyi sonuçlar alınır. Botoks olarak bilinen Botulinum toksini ilk seçeneklerden biridir. Botoks, kaz ayakları için çok etkilidir ve sadece kaz ayaklarına neden olan göz çevresindeki kasları hedef alır. Belli sürelerle tekrarlanabilen bu işlemle yüz daha genç bir görünüm kazanır.

Göz Çevresi Estetiği ile Göz Altı Torbalarından Kurtulmak Hayal Değil!

Gözlerin altında beliren hafif şişlikler ve göz altındaki torbalar yaşlandıkça büyüme eğilimindedir. Bu torbaların ortaya çıkmasında tiroid gibi çeşitli hastalıklar, alerjiler, sıvı tutulumu, sigara, uyku bozukluğu ve göz yorgunluğu gibi etkenler de bulunur. Kozmetik sorunlar arasında ilk sıralarda olan göz altı torbaları için tıbbi ve cerrahi tedaviler bulunmaktadır. Göz çevresi estetiğinde kullanılan çeşitli kırışıklık tedavileri göz altı torbalarında da faydalıdır. Bunlar arasında cilt yüzeyini iyileştirmeye yarayan, cildi sıkılaştırma özelliği olan ve göz altındaki torbaların görünümünü küçültebilen lazer tedavileri ve göz altı dolgusu gibi işlemler bulunur. Bu torbalara sebep olan sorun anlaşıldığında göz kapağı cerrahisi de uygulanabilir.

Göz Altlarındaki Koyu Halkalardan Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Göz altındaki kararma-morarma ve koyu halkalar sizi gerçekte olduğunuzdan daha yaşlı ve yorgun gösterebilir. Göz altlarındaki bu durumun sebepleri çok çeşitli olabilir. Yorgunluk ilk neden gibi görünebilir ama altında yatan başka faktörler de olabilir. Doğal yaşlanma bir başka yaygın nedendir. Yaşlandıkça cilt incelir, cildin esnekliğini koruyan yağ ve kolajen kaybolduğu için göz altındaki ciltte koyu kan damarları daha görünür hale gelir ve gözlerinizin altındaki alan kararır. Pigmentasyon ve vücudun yeterli sudan mahrum kalması da etkendir. Göz çevresindeki yağ kaybı nedeniyle de koyu halkalar ortaya çıkabilir. Göz çevresi estetiği bu aşamada devreye girer. Koyu halkaların görünümünü azaltmada etkili ve kalıcı bir çözüm için bir uzman tarafından pigmentasyonu azaltabilecek kimyasal peelingler uygulanabilir, göz altındaki cilt rengi değişmesine neden olan kan damarlarını ve melanini gizlemek için göz altı dolgusu ve göz altı ışık dolgusu yapılabilir.

Dolgu Maddeleri Göz Çevresindeki Kırışıklıkları Nasıl Giderir?

Göz çevresi estetiği uygulamalarından biri de uygun biyo-peptidlerin doğru doz, derinlik ve uygulama seviyesinde kullanılmasıdır. Enjekte edilebilir dolgu maddeleri, göz çevresindeki çizgileri ve boşlukları doldurarak hacim kazanmasını sağlar ve daha taze, ışıl ışıl ve genç bir görünüm yaratır. Göz çevresi gençleştirme estetiği denildiğinde akla sadece kırışıklıklar gelmemeli. Göz kapağı şişmesi,  göz kapağı sarkmaları ve göz kapağı düşmesi de en sık görülen problemlerdir. Göz kapağı şişmesi enfeksiyon, ödem, alerji gibi pek çok nedenden dolayı olabilir. Bunun için iltihabi bir durum olma ihtimaline karşın bir göz doktoruna muayene olmak gereklidir.

Göz Kapağı Sarkmalarında Güçlü Tedavi Seçenekleri Hangileridir?

Göz çevresi estetiği ve göz çevresini gençleştirme tedavileri içinde önemli yer tutan göz kapağı sarkmalarında farklı tedavi seçenekleri mevcuttur. Göz kapağı sarkmaları ve düşmeleri için sıklıkla botoksa, tıbbi kolajen ve elastin güçlendirici dolgu maddelerinin enjeksiyonları ve cerrahi operasyonlara başvurulur. Üst göz kapağı sarkması, bölgesini daha belirgin bir şekilde etkileyen bir konudur. Göz kapağı sarkması ve düşmesi görünümü ciddi şekilde etkiliyorsa göz kapakları cerrahi olarak kaldırılarak sorun düzeltilebilir. Burada genellikle üst kapaktaki fazla derinin çıkarılması ve göz kapağında oluşan yığılmanın önlenmesi hedeflenir. Çoğu yetişkin hastada bu, lokal anestezi altında yapılan bir ayakta tedavi prosedürüdür. Göz gerdirme de alt göz bölgesinin sarkma veya kırışıklıklarını iyileştirmek için kullanılan göz çevresi estetiği prosedürlerden biridir.

Kaş Düşüklüğünün Çözümü Nedir?

Kaş düşüklüğü de en sık karşılaşılan göz çevresi sorunlarından biridir. Botoks tedavisi kaş düşüklüğünde yüz güldüren sonuçlar verebilir ama daha kesin bir çözüm için kaş kaldırma ameliyatı düşünülebilir. Göz çevresi estetiğinde oldukça önemli olan kaş kaldırma işlemi, sarkma veya derin kaş çizgilerini düzeltmek için yapılan kozmetik cerrahi işlemidir. Operasyon genellikle alnında ve burun köprüsünde gelişen kırışıklıkları veya çatık çizgilerini azaltmak için yapılır. Kaşlara yapılan bu işlemle yüz ifadesinde daha uyanık ve genç bir görünüm sağlanabilir.

Yüzdeki Sarkmaların Tedavisinde Hangi Yöntemler Öne Çıkar?

Göz çevresi estetiğinin bir diğer alanlarından biri de orta yüz bölgesindeki yanaklardaki sarkmanın toparlanmasıdır. ‘Orta Yüz Germe’ de denilen bu işlem sayesinde yaşlanmanın en erken belirtilerinden biri olan orta yüzde meydana gelen sarkmalardan kurtulmak mümkün. Kadınlarda otuzlu yaşlarda başlayan ve orta yaşlara doğru ilerledikçe artan sarkmanın nedeni yanaklardaki yağ yastıkçıklarının yerçekimi etkisiyle aşağı çekilmesidir. Bu da nazolabial kıvrımları belirginleştirir. Eskiden haftalarca şişlik ve geç iyileşme ile sonuçlanan orta yüz bölgesi operasyonları artık minimal invaziv bir şekilde sütür temelli bir teknikle yapılabiliyor ve hastalar kısa sürede iyileşiyor.

Göz çevresi estetiğinin amacı, kişiye daha sağlıklı ve doğal bir görünüm kazandırmaktır. Göz kapağı ve göz çevresi, vücuttaki diğer dokulara göre çok daha hassas bir alandır. Göz kapağını açıp kapatmaya yarayan kaslar, gözyaşı bezi, yağ dokuları, destekleyici dokulardan oluşan bu bölgede yapılacak göz çevresi estetiği operasyonları mutlaka estetik cerrahi prensiplerini bilen doktorlar tarafından gerçekleştirilmelidir. Siz de vakit kaybetmeden Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Alpaslan Topçu’dan randevu alabilirsiniz.