Karın Germe Sonrası Ödem ve Tüm Merak Edilenler

Karın germe operasyonunun amacı, kilo alıp vermekten ve doğumda alınan kilolardan kaynaklanan çatlak görünümün düzeltilmesidir. Operasyonda, sarkmış derinin fazla kısmı ile birlikte yeniden toparlanması zor bölgesel yağ dokusu alınır.

Siz ne yaparsanız yapın bazı vücut tiplerinde göbek yağları inatçı bir şekilde tutunmaya devam eder. Bu durum psikolojik olarak kendinizi kötü hissetmenize ve vücudunuzla barışamamanıza yol açabilir. Tüm bu bu sorunları yaşıyor olmanız onlarla ömrünüzün sonuna kadar yaşayacağınız anlamına gelmez. Karın yağlarınızdan, sarkık deri probleminden ve çatlaklardan karın germe operasyonu ile kurtulabilirsiniz. Unutmayın ki hiçbir fiziksel problem için çaresiz değilsiniz. Karın germe ameliyatı ile dertlerinizden kurtulup kısa sürede normal hayatınıza geri dönebilirsiniz. Hem de eskiye oranla çok daha mutlu bir şekilde…

Daha Küçük Kesilerle Karın Germe Ameliyatı Mümkün Mü?

Karın germe operasyonunda ihtiyaca göre bazı durumlarda karın bölgesindeki sarkmış kasların onarımı da yapılabilir. Bu ikisinin bir arada yapılması, özlemi çekilen düz karın görünümüne kavuşmanıza yardımcıdır. Ayrıca karın germe operasyonlarında gelişen son teknolojilerle birlikte bu bölgedeki yağları almak için daha az kesi yapılması mümkündür.

Operasyon Nerede Yapılmalıdır Süresi Ne Kadardır?

Yapılacak operasyonun büyüklüğü, hastanın yağ ve kas dokusu, deride sarkık oluşumunun olup  olmaması, çatlak görünümünün  olup olmaması gibi durumlara bağlı olarak değişir. Buna göre de karın germe ameliyatının süresi 3-4 saat kadar sürebilir. Operasyonu yapacak olan hekim, bir estetik cerrah ve alanında uzman hekim olmalıdır. Güvenilir ve işinin ehli bir hekim tarafından yapılan karın germe operasyonları hakkında endişelenmenize gerek yoktur. Diğer taraftan operasyon tam teşekküllü bir hastanede yapıldığında oluşacak komplikasyon riskler en aza indirgenebilir.

Karın Germe Sonrası Ödem Ne Zaman Geçer?

Bir ameliyat sonrasında oluşabilecek komplikasyonlar ve riskler her zaman mevcuttur. Ödem de karın germe ameliyatı sonrası görülen komplikasyonlardan biri olarak düşünülebilir. Ancak ödem oluşumu, vücutta yapılan kesiye bir tepki olarak ortaya çıkar. Ödem de şişlik yapar ancak bu normal bir süreçtir. Yağ alım işlemi bittikten ve operasyon tamamlandıktan sonra ödemi azaltmak ve toparlanmayı hızlandırmak için hastanın kesi uygulanan karın içi bölgesine dren adı verilen silikon çubuklar yerleştirilir. Bunlar sayesinde toplanan kanın alınması sağlanır. Ayrıca korse giyilerek karnın daha çabuk toparlanması ve dokuların birbirine yapışması sağlanır. Tüm bu özveri sonucunda sağlığınıza kısa sürede kavuşur hem fiziksel hem de ruhsal olarak kendinizi harika hissedersiniz. Vücut, ameliyat yaralarını iyileştirmeye başladığında ödemin de gittikçe azaldığı gözlenir. Ayrıca ödem azaltıcı ve kesilerin kısa sürede iyileşmesine yardımcı ilaçlarla bu süreç en iyi şekilde atlatılabilir.

Ameliyat İzi Oluşur mu, Ne Kadar Sürede Geçer?

Karın germe operasyonu sonrasında kesi yerinde oluşacak bir gizli ameliyat izi mevcuttur. Bu iz çamaşırın içinde kalacak şekilde planlanır. En geç 2 ay içinde kaybolur. Ayrıca ameliyat ile ilgili taşıdığınız bütün korkuları ve kaygıları hekiminizle paylaşarak aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz.

Ameliyat Sonrasında Hastanede Kalınır mı?

Ödem ve oluşabilecek her türlü komplikasyonun ekarte edilebilmesi için ameliyat sonrasında hastanın en az 1 gerekirse 2 gün hastanede kalması sağlanır. Bu süreçte takibi yapılır ve herhangi bir komplikasyonda müdahalesi çabucak gerçekleştirilebilir. Hastanın bu süre sonunda taburcu edilmesi ve normal hayat dönmesi sağlanır. Yaşanabilecek karın ağrısı ve gerginlik hissi için verilecek ağrı kesiciler, şikayetleri azaltmaya yardımcı olur.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Havuza/Denize Girilir mi?

Hastalar, yazın istedikleri gibi havuzda ve plajda eğlenceli zamanlar geçirebilirler. Bunun için ameliyat olduktan sonra 1 aylık sürenin geçmesi beklenir. Her şey normal gittiği takdirde karın germe ameliyatı sonrasında hasta yavaş yavaş iyileşerek günlük hayatına kaldığı yerden devam eder.

Operasyona dair merak ettiğiniz tüm ayrıntıları öğrenmek için Op. Dr. Alpaslan Topçu ile iletişime geçebilirsiniz.