Alın Dolgusu ile Alın Çizgileriniz Ortadan Kaybolsun

Sadece fizyolojik etkilere ve yaşa bağlı olmayan yüz çizgileri; UV ışınları, stres, uykusuzluk, mimik hareketleri ve susuzluk gibi faktörlere de bağlıdır. Alındaki çizgiler, kaş çatmaya veya gözlerin kısılması gibi alışkanlıklara bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Alında genellikle yatay ve paralel olan çizgiler, kaş ortasında dik şekilde ortaya çıkar. Frontal kas, alnı enine hareket ettiren kastır. Korrugatör kaslar da kaşların çatılmasını sağlar. Bu kasların sık kullanımı da alın çizgisinin oluşmasındaki başlıca sebeplerdendir. Yaş aldıkça bu çizgiler artabilir ve rahatsız olabilirsiniz; bu noktada alın dolgusu enjeksiyon işlemi yardımınıza koşar.

Alın Dolgusu Nedir?

 Alın dolgusu, kırışıklıkların ve çizgilerin ortadan kaldırılması için yapılan dolgu enjeksiyon işlemidir. Çizgilerin içerisine genellikle hyalüronik asit içeren dolgular kullanılır. Diğer dolgu çeşitleri de polikaprolakton içeren dolgular ve Ca-hidroksiapatit içeren radiesse dolgulardır. Ayrıca karın veya basen bölgenizden alınan yağ da doğrudan ya da kök hücre destekli yağ enjeksiyonu olarak uygulanabilir. Kullanılacak dolgu çeşidi ve miktarı uzman bir hekim tarafından belirlenmelidir.

Alın Dolgusu Nasıl Yapılır?

 İşlemden önce acı hissetmemeniz için lokal anestezik kremler kullanılır. Alın dolgusu işlemi sonrasında yüzde kısa süre sonra geçecek hafif kızarıklıklar meydana gelebilir. İşlem süresi 15-30 dakika arasındadır. Yaklaşık 9 ay ile 18 ay arasında değişen kalıcılığa sahip olan alın dolgusu işlemi, ameliyatsız medikal estetik uygulamaları arasında sıkça tercih edilen bir yöntemdir.

Kimler Bu İşlemi Yaptırabilir?

 Mimikler esnasında her insanda olan çizgiler gayet doğaldır. Kırışıklık olmasa dahi bu çizgiler meydana gelebilir. Örneğin, kaşlarınızı yukarı kaldırdığınız zaman alnınızdaki çizgileri görebilirsiniz. Bu mimiklerin sıkışmasıdır ve işlem gerektirmeyen normal bir durumdur. Fakat mimik yapmadan alnınızda kırışıklıklar mevcutsa alın dolgusu işlemini yaptırabilirsiniz. İlk olarak yapılması gereken işlem botoks işlemidir. Ardından alın dolgusu işlemi uygulanır. Botoks ile mimiklerinizin donmasını istemiyorsanız doğrudan alın dolgusu işlemini tercih edebilirsiniz. Elbette uzman bir hekim ile bu konuyu detaylıca konuşmalısınız.

Dolgu Sonrası Süreç Nasıldır?

 Dolgu malzemesi olarak çok ince uçlu iğneler kullanılır. Hassas ciltliyseniz ufak morarmalarla karşılaşabilirsiniz. Oluşacak kızarıklıklar ve morluklar kalıcı değildir ve kısa süre içinde yok olur. Şişlik veya ödem gibi bir durumla karşılaşırsanız buz uygulaması ve krem kullanımı ile kolayca tedavi edebilirsiniz. İşlem sonrası klinikte kalmanıza gerek olmadan günlük yaşantınıza devam edebilirsiniz. Oluşabilecek hasarların önüne geçmek için geçirmekte olduğunuz bir rahatsızlığınız veya cildinizle alakalı bir probleminiz varsa hekiminize söylemelisiniz.

Alın Dolgusu Kalıcı mıdır?

 Alın dolgusu kalıcılığı derinin kalınlığına, kullanılan malzemeye ve kırışıklıklara göre değişmektedir. Kalıcılık süresinin uzaması için tekrarlı seanslar gerekebilir. Ortalama 12-18 ay arasında kalıcı olan dolgu, ellanse akıllı dolguda 2-3 sene kalıcı olabiliyor. Hekiminiz tarafından belirtilen sürelerde alın dolgusu işlemini uygulayamazsanız kırışıklıklar tekrar belirebilir. Kırışıklıkların tamamen yok olması için belirtilecek sürelerde işlemin uygulanması gerekir.

Alın Dolgusu Yaptırmak Zararlı mıdır?

 Sentetik veya yarı sentetik dolgu malzemelerinin yan etkileri bulunabilir. Hyalüronik asit içeren dolgular ise 6-24 ay içerisinde vücuttan tamamen atılabilir. Bu yüzden en ideal dolgu, hyaluronik asit içeren dolgu malzemeleri ile yapılan veya kendi vücudunuzdan elde edilen yağlar ile yapılan yağ enjeksiyonudur.

Dolgu İşleminden Sonra Görüntünüzde Neler Değişecek?

 Alın dolgusu işlemi ile daha gergin ve estetik görünümlü düz bir alına sahip olacaksınız. Hyalüronik asit, alnınızda yapıcı yıkımı başlatacak ve cilt için gerekli olan ama zamanla kaybolan sıvıyı tutarak düz ve parlak bir cilt dokusunun oluşmasını sağlayacak.

Alın dolgusu yaptıranlar sonrasında oluşan görüntüden hoşnutlar. Mimik yapmadan oluşan kırışıklıklar yüze yorgun ifade verdiği için bu durumdan kurtulanlar sağlıklı cildin mutluluğunu yaşıyorlar. Siz de pürüzsüz ve dümdüz bir alın istiyorsanız buna kavuşmanız artık kolay! Güvenilir ve tarafsız bilgi alabilmek için Op. Dr. Alpaslan Topçu ile iletişime geçebilir, alın dolgusu fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.