Göz Altı Operasyonu

Yeteri kadar uyuduğunuzda bile, gözlerinizin altında torbalar mı fark etmeye başladınız? Zamanla, yüzün hacmini kaybetmesi ve kemik yapısının değişmesi sebebiyle, gözlerin altındaki deri incelir, koyu halkalar ve torbalar oluşur. Yüz dolguları, cildin kaybettiği HA’i sağlayarak göz çevresine hacim kazandırır ve çizgileri pürüzsüzleştirir.

Doğal genç bir görünüm elde etmek için, göz bölgesindeki kaybolan hacim geri kazandırılabilir, kaz ayakları düzeltilebilir ve kaş bölgesi kaldırılarak simetri artırılabilir. Birden çok teknik ile tedaviye yaklaşım artık daha özel ve bireyselleştirilmiştir.

Göz altı torbası operasyonu nasıldır?

Göz kapakları, yaşlanma belirtilerinin erken başladığı bir bölgedir. Bu nedenle orta yaşlarda erken yapılan estetik operasyonlardandır. Blefaroplasti (göz kapağı estetiği) göz kapaklarındaki fazla deriyi uzaklaştıran  ve göz kapaklarındaki sarkmayı gideren bir operasyondur. Yaşlanma ile üst göz kapağındaki deri fazlalaşır, buradaki yağ dokusu öne doğru bombeleşir. Bu sarkmalar bazen görme alanına kadar inebilir. Alt göz kapağında deri fazlalıkları katlar yapar, yağ dokusu, zarların gevşemesi ile öne doğru fıtıklaşır, gözaltında yer yer çökmeler olabilir.   Blefaroplastide farklı operasyon teknikleri vardır. Standart olarak bu operasyonda üst göz kapakları kapak kıvrımından, alt göz kapakları kirpik altından açılarak yağ dokusu fıtıklaşmaları (herniasyon) için (gerekirse fazla yağ dokuları da alınarak) gerekli takviyeler yapılıp, deri fazlalıkları alınarak kapaklar gerginleşmiş bir şekilde dikilir. Göz kapağı kenarı kırışıkları (kaz ayağı) için alt kapaktaki operasyon sınırını yana doğru kaydırmak gerekir. Bu yolla yanağın üst dış kısmı bir miktar gerilmektedir. Operasyon için genelde lokal anestezi tercih edilir.