Göğüs Estetiği Sonrası En Çok Merak Edilenler

Günümüzde herhangi bir sağlık problemi sonrasında göğüs bölgesinde deformasyon oluşan kadınlar, meme yapısından memnun olmayan ve görünüşünde değişiklik yapmak isteyen bireyler başarılı bir göğüs estetiği operasyonu ile istedikleri görünüme kavuşabiliyorlar.

Hastalar farklı yöntemler kullanılarak yapılan göğüs büyütme, küçültme ve dikleştirme operasyonları sonrasında belirli bir iyileşme sürecinden geçer. Bu süreç boyunca doktorunun tavsiyelerine uyarak özenli ve dikkatli davranan hastalar kısa zamanda günlük rutinlerine geri dönebilirler.

Silikon Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Göğüs operasyonu geçiren hastalar genellikle gün içerisinde taburcu edilir. Bazı durumlarda doktor hastanın bir gün hastanede istirahat etmesini önerebilir. Operasyondan sonraki saatlerde ilaçların etkisi azaldıkça ağrı hissi oluşmaya başlar. Bu aşamada göğüs bölgesinde basınç ve dolgunluk hissi de olabilir. Bunlar vücudun operasyona verdiği doğal tepkilerdir. Bu süreç yaklaşık olarak 3 gün sürer ve doktorun verdiği ağrı kesici ilaçlar ile kontrol altına alınabilir.

Göğüs estetiği yapıldıktan 3-4 gün sonra bölgedeki sargılar açılır. Hastanın yeni göğüs yapısını ilk kez gördüğü bu an göğüs estetiği önce sonra karşılaştırması yapmak için uygun bir dönem değildir. Çünkü bu aşamada bölgede şişlik ve morluklar gözlenebilir. Elbette ki bu durumlar geçicidir. İyileşme süreci tamamlandığında hasta istediği görünüme kavuştuğunu fark edecektir.

Göğüs Estetiği İyileşme Süreci Ne Zaman Tamamlanır?

Hastalar operasyonun 2. haftasından itibaren sosyal aktivitelerine ve iş yaşamına tamamen geri dönmüş olurlar. Ofis ortamında çalışan hastalar ortalama olarak 5. günden itibaren işlerine dönebilirler. Fakat operasyonu takip eden 2 ay boyunca hasta göğüslerine nazik davranmalı, sert hareketlerden ve ağır işlerden kaçınmalıdır.

Göğüs estetiği sonrasındaki haftalarda bölgede his kaybı oluşabilir. Bu durum ortalama olarak 2 ay içerisinde son bulur. Bu süreçte endişe edilmemeli ve sabırlı olunmalıdır. 

Göğüs büyütme, küçültme veya göğüs dikleştirme öncesi sonrası karşılaştırması yapmak için yaraların iyileşmesini ve bölgede oluşan ödemin inmesini beklemekte fayda vardır. Vücut sakinleşip normale döndükten sonra yeni göğüs kontürü ortaya çıkacaktır. Hastalar ilk haftayı atlattıktan sonra bedenlerindeki değişimi gözlemleyebilirler. 1. ayın sonunda silikonlar oturmaya başlar. Göğüs estetiği sonrası memelerin tam şeklini alması 4-6 ay kadar sürebilir.

Göğüs Ameliyatından Sonra Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Hasta göğüs estetiği sonrasındaki ilk gün bol bol dinlenmelidir. 2. ve 3. günden itibaren ev içerisinde ve açık havada kısa yürüyüşler yapılabilir, kitap ve gazete okumak, dizi film izlemek gibi günlük aktivitelerle zaman geçirilebilir.

Göğüs estetiği sonrasında operasyonda açılan ve silikonların yerleştirildiği yaraya bakım yapılmalıdır. Bu aşamada doktorun verdiği kremler kullanılmalı ve ameliyat bölgesi nemlendirilmelidir. Cilt yarası tamamen iyileştikten sonra da en az 3 ay boyunca cerrah tarafından önerilen bir iz kremi kullanılmalıdır. Bölgeye yapılacak bakım kusursuz bir görünüm elde etmek için oldukça önemlidir.

Silikon ameliyatı sonrası ödem ve şişlik oluşabilir. Neredeyse her tür operasyondan sonra gözlenen bu durum vücudun dışarıdan yapılan müdahaleye karşı verdiği bir tepki gibi düşünülebilir. Çünkü operasyon sırasında zorlanan ve sıkışan bölge ödem toplamaya başlar ve bu da bölgede gözle görülen şişlikler oluşmasına sebep olur.

Silikon Ameliyatı Sonrası Masaj Uygulaması Yapılır mı?

Silikon ameliyatı sonrası şişlik oluşumu 3. günden sonra yavaş yavaş azalmaya başlayacaktır. Fakat göğüs ameliyatı sonrası ödem hemen dağılmaz ve tamamen inmez. Bu aşamada silikon ameliyatı sonrası masaj uygulamalarından faydalanılabilir. Operasyonu gerçekleştiren cerrahın yönlendirmeleri doğrultusunda yapılacak göğüs masajı lenf kanallarını genişleterek oluşan ödemin atılmasını hızlandırır. İlk haftanın sonundan itibaren başlanacak masaj uygulaması yaklaşık 3 ay boyunca günlük düzenli olarak yapılmalıdır.

Operasyondan Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Operasyon sonrasında kullanılacak çamaşırlara dikkat edilmesi gerekiyor. Bu aşamada cerrah hastayı medikal sütyenlere veya göğüsleri saran sporcu sütyenlerine yönlendirecektir. Bu sütyenlerin işlemden sonraki 2 ay boyunca kullanılması iyileşme sürecinin verimli geçmesi bakımından oldukça önemlidir.

Göğüs estetiği sonrası duş almak için bandajların çıkması beklenmelidir. Hastalar doktorlarının onayını alırsa pansuman açıldıktan sonra banyo yapabilirler. Göğüs estetiği sonrasında bir süre denize ve havuza girilmemelidir. Bu tip aktiviteler için ciltteki yaraların tamamen iyileşmesi ve doktorun onay vermesi beklenmelidir. Aksi takdirde bölge enfeksiyon kapabilir. Güneşin zararlı ve yakıcı ışınları da göğüs estetiği sonrasında kaçınılması gereken durumlar arasındadır. Operasyondan sonraki 3 ay boyunca koruyucu krem kullanmadan güneşe çıkılmamalıdır.

Göğüs Estetiği Sonrası Spor yapmaya Ne Zaman Başlayabilirsiniz?

Göğüs bölgesine yapılan işlemler kişilerin spor yapmasına engel oluşturmaz. Fakat sporun yoğunluğu ve ağırlığı iyileşme sürecine göre belirlenmelidir. Hastalar ilk haftanın sonunda uzun yürüyüşler yapmaya başlayabilirler. 2. haftadan itibaren tempolu yürüyüş ve koşuya geçiş yapabilir, ilk ayın sonunda daha aktif ve hareketli sporlara yönelebilirsiniz. Bu aşamada önemli olan doktorun tavsiyelerine uymak ve vücudu dinlemektir. Hasta kendini zorlamamalı ve dikkatli davranmalıdır.

Silikon Emzirmeye Engel mi?

Göğüs estetiği sonrası emzirme sorunu yaşamadan bebeğinizi anne sütüyle besleyebilirsiniz. Çünkü başarılı bir cerrah tarafından yapılan silikon operasyonunda süt kanalları kesinlikle zarar görmez. Silikonun yerleştirildiği bölge ve operasyon tekniği süt kanallarında hasar yaratmadığı için silikon emzirmeye engel değildir.

Siz de göğüs estetiği yaptırmak istiyorsanız tüm sorularınız için Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Alpaslan Topçu’dan randevu alabilirsiniz.