Deri Çatlakları (Stria) Nedir? Nasıl Azaltılabilir?

Deri çatlakları, ergenlikte, hamilelikte ve hızlı kilo alma dönemlerinde deri gerginliğinin fazla olduğu bölgelerde en sık ortaya çıkan, cilt orta tabakasındaki dermis dediğimiz dokunun ayrılması ile oluşan bir kozmetik problemdir. Çatlaklar, gebelik döneminde karın ve meme bölgesinde, ergenlik döneminde ise kalça ve sırt bölgesinde sıklıkla meydana gelir. Bu fizyolojik durumlar dışında çatlaklar, kortizon alımı ve bazı hormonal hastalıklarda vücudun her bölgesinde ortaya çıkabilir. Hormonal dengesizliğe bağlı oluşan çatlaklar kırmızı renkli iken, fizyolojik oluşan çatlaklar daha soluk gözükür.

Hamilelik ve ergenlik döneminde oluşan çatlakları önleyici olarak vücudu besleyici krem ile besleyerek (kakao yağı, badem yağı vb.) oluşumu azaltılabilir. Çatlak oluşumundan sonra % 100 geçirecek bir tedavi maalesef yoktur. Yapılan tüm tedaviler çatlakların görünürlüğünü azaltmak üzerinedir. Buradaki hedef çatlak görünürlük oranını %50 azaltmaktır

Tedavide kremler, PRP, Kimyasal Peeling, Fraksiyonel Radyofrekans ve Fraksiyonel Lazer gibi çeşitli ajan ve cihazlar kullanılarak; ciltteki dermis tabakasında kolajen sentezini arttırmak ve çatlağın görünürlüğünü azaltmak hedeflenmektedir. Bu uygulamalardan Fraksiyonel Radyofrekans veya Lazer PRP ve Mezoterapi ile kombine kullanımı tedavi başarısını arttırmaktadır.