Zorunlu Burun Estetiği Gerektiren Durumlar ve Çözümleri

Bugün en çok tercih edilen estetik operasyonlarının başında burun estetiği geliyor. Kuşkusuz bunun nedeni, dikkat çeken en önemli bölgemizde, yüzümüzün tam ortasında bulunmasıdır. Estetik olarak çok önemli bir organ olmasının yanında burun; nefes alma, koku alma, solunan havanın nemlendirilmesi, solunan havadaki yabancı partiküllerin filtrelenmesi, havanın ısıtılması ve sesimizin bize özgü olması fonksiyonlarını sağlaması ile de hayati derecede önem taşır. Burnunuz cilt, nazal kemikler, kıkırdaklar, septum denilen kıkırdak-kemik yapı ve mukozadan oluşur. Bu yapılardan herhangi birinde meydana gelen bozukluklar nedeniyle gerekli burun estetiği planlanır ve yapılır.

Burun Travmaları ve Şekil Bozuklukları için Burun Estetiği

Burunda sonradan kemik oluşumu, kırık burun, burun kayması ya da genetik sebeplerle burun şeklinde bozukluk, eğrilik, darlık, yamuk burun gibi durumlar görülebilir. Şekil bozuklukları, nefes alma, uyuma gibi zaruri fonksiyonları etkileyebildiği gibi burnunuzun yüz hatlarınızla uyumlu olmaması sebebiyle de size rahatsızlık hissi verebilir.

Herhangi bir anatomik rahatsızlığı bulunmayan ancak burnunun yüzüne yakışmadığını düşünen ve bu durumu değiştirmek üzere burun estetiği yaptırmak isteyen hastaların bu istekleri yalnızca fiziksel bir kaygı olarak değil yer yer psikolojik rahatsızlıklara varabilecek bir durum olarak önem taşır. Burnunuzun dış kısmında şekil bozukluğu mevcut ise bu durumda sadece estetik amaçlı olan rinoplasti ameliyatı olmayı tercih edebilirsiniz. Şekil bozukluğuna bağlı burun estetiği ameliyatından sonra kişinin özgüveni yerine gelir.

Nefes Alma ve Uyku Bozuklukları için Burun Estetiği

Burun içerisindeki yapısal ve işlevsel problemler hastanın iyi ve kaliteli bir şekilde nefes almasını engelleyebilir bu da hastanın yaşam kalitesini oldukça olumsuz etkiler. Burunda kemik büyümesi, burunda kemik çıkıntısı, burunda kıkırdak büyümesi, burun tıkanıklığı gibi nedenler gün içinde doğru ve yeterli nefes almanızı engellerken geceleri horlamaya neden olur. Bu durumda burun estetiği ameliyatı olmanız söz konusu olabilir.

Eğer burnunuzun iç kısmındaki septumda problem varsa bu durum nefes almanızda güçlüklere yol açar. Nefes alma problemlerini düzeltmeye yönelik septoplasti ameliyatı bu güçlüğü ortadan kaldırıyor. En sık görülen rahatsızlıklardan biri olan septum deviasyonda burnu ikiye ayıran septumun eğri olması kemik ve kıkırdak dokusundaki hava kanallarını da tıkayabilir. Bu da burnun tek tarafından nefes alınmasına sebebiyet verir.

Burundan kemik alma ameliyatı bu noktada hastaya büyük bir rahatlama sağlayacaktır. Septum deviasyonu ameliyatı olmazsam ne olur sorusunun cevabı ise bu sorunu yaşayan hastanın sağlıklı nefes alamaması, burnun bir yanının hep tıkalı kalması olacaktır. Bunun yanında uykuya kolay dalamaz ve ağız açıklığı yaşar. Nefes alma güçlüğünün bir diğer çeşidi de nefes alma sırasında burun kanatlarının yapışarak sağlıksız bir durum yaratmasıdır. Bu durumda hastaya uygun olan nazal valf cerrahisidir.

Burun içinde et diye tabir edilen ve konka dokularda nefes sıkıntısına yol açan büyüme mevcutsa o zaman hastaya nazal konka cerrahisi uygulanır. Hastanın ihtiyacına uygun burun estetiği ameliyatından sonra kişi rahatça ve kolayca nefes almaya başlar, gece horlamaları, ağız açıklığı problemi ortadan kalkar.

Sizin için En Doğru Burun Estetiğini Seçmek Neden Önemli?

Burundaki yapılar birbiri ile bağlantılı olduğundan birinde olan deformasyon diğerlerine de yansıyabilir. Tek bir rahatsızlıktan yola çıkarak yapılan cerrahi müdahaleler doğru sonuç vermeyebilir. Bu nedenle burnun yapısını bir bütün olarak değerlendirmek ve bunun sonucunda gerekli cerrahi müdahaleyi belirlemek çok daha verimli sonuçlar elde edilmesini sağlıyor. Daha önce geçirdiğiniz estetik ameliyatla istediğiniz sonucu elde edemediğiniz durumlarda dahi uzman bir hekime danışarak gerekli müdahaleye ulaşabilirsiniz.

Siz de burun estetiği ne zaman yapılmalı sorusunun cevabını merak ediyor ve hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız Op. Dr. Alpaslan Topçu ile irtibata geçebilir, burun estetiği fiyatları hakkında da detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.