Gıdı Estetiği

Plastik ve Estetik Cerrah Op. Dr. Alpaslan Topçu, yeni yılda ön plana çıkan trendlerin yanı sıra “kendin gibi olmak” felsefesiyle kadınlara yol gösteriyor. Ve “Gıdıyı yok eden özel teknikler kadınların sıkıntısını ortadan kaldıracak. Ameliyatsız gıdı estetiği müdahaleleri yine 2020 yılına damga vuracak.” diyerek, 2020 yılında özellikle kadınlar için yeni yöntemler ve trendler olduğunu dile getiriyor.

Ameliyatsız Gıdı Estetiği 

Ciltte yaşanan sorunlar cildin esnekliği, kalitesi, izler, lekeler ve içeriğini kaybetmesi olarak sıralanabilir. Günümüzde insanlar cilt estetiğinde daha iyi, daha sağlıklı ve daha çekici görünmek için ameliyat sonrası oluşan iyileşme dönemini yaşamadan başka yollar arıyor. Ameliyatsız gençleştirme teknolojileri giderek insan hayatına girmeye başladı. Ameliyatsız gıdı estetiği teknikleri sayesinde yüz bölgesindeki yağ dokusu inceltilerek o bölgedeki deri sıkılaştırılır. Bu sayede daha zarif ve incelmiş bir çene yapısıyla, yüze çekici bir görünüm veren ‘V’ şekline sahip olabilirsiniz.

Gıdı Estetiği Nedir?

Gıdı estetiği, çene altında sarkma ve gıdı bölgesindeki fazla yağların lazer lipoliz yöntemi ile giderilmesi işlemidir. Gıdı bölgesinde yapısal veya kiloya bağlı olarak bazı insanlarda yağlanma ve sarkma oluşur. Maalesef kilo verilse de gitmeyen bu yağlanmalar lazer lipoliz yöntemi ile kalıcı olarak ve radikal bir şekilde giderilebilir. Gıdı lazer lipoliz işlemi lokal anestezi ile yapılır. Sadece gıdı bölgesi uyuşturularak 2 milimetrelik açılan delikten girilerek buradaki yağlar lazer ile eritiliyor. Eritilen yağlar aynı delikten çekildikten sonra boşalan gıdı bölgesi tekrardan lazer işlemi ile deri sıkıştırılarak yapıştırılır.

Gıdı ameliyatlarında en son teknikler nelerdir?

Boyun bölgesinde, hastanın fizik muayene sonucuna göre operasyon tipine karar verilir. Yaşın ilerlemesi, cilt tipi, güneş, sigara gibi dış faktörler ve yer çekimine bağlı olarak boyun derisinde meydana gelen sarkma, yağ toplanması ve boyun kaslarında zayıflama ve ayrılma meydana gelmektedir.  Hastaya yapacağımız operasyon şeklini belirlemede en önemli faktörlerin başında hastanın yaşı ve cilt kalitesi gelmektedir. Tam olarak kesin bir yaş sınırı olmamakla birlikte, 45 yaşın altındaki hastalarda, cilt sarkması çok belirgin değilse sadece liposuction ile cilt altı yağ dokusu alınarak gıdı tekrar şekillendirilebilir. Operasyon istemeyen hastalarda Soğuk Lipoliz teknolojisi ile gıdı bölgesinde ki yağlanma azaltılabilir. Şayet hastada yağ depolanması ile birlikte ciltte sarkma ve boyun kaslarında da ayrılma varsa, liposuction ile birlikte boyun germe operasyonu da yapılmalıdır.  Son teknikler arasında lazer liposuction tekniğinde, liposuction ile birlikte cilt sıkılaştırma da eklenerek, daha etkili sonuç alınabilmektedir. Gene,  cilt fazlalığı çok olmayan, cilt altı yağlanması çok olmayan ve daha belirgin olarak kırışıklık şikayeti olan hastalarda, Odaklanmış Ultrason, İğneli Fraksiyonel Radyofrekans uygulaması ile cilt sıkılaştırma yapılabilir. Bu uygulamaların yanında, botox ile kas bantlarının görünürlüğünü azaltma da yapılabilir.

Gıdı Estetiği Ne Zaman Yapılır?

Gıdı estetiği, sarkmanın başladığı dönemde yaptırılmalı. Erken müdahale edilmesi halinde deformasyonlar daha kolay giderilebilir. Müdahalenin gecikmesi ve gıdı bölgesinde sarkma ve gevşemelerin artması durumunda daha önce küçük bir müdahale ile giderilebilecek sorunlar yerini komplike operasyonlarla bırakabilir.

Gıdı Estetiği Ameliyatı Hangi Yaşlara Uygulanır?

Gıdı bölgesinde şekil bozuklukları genellikle orta yaş denilen 30’lu yaşlarda başlar. Bu yaşlar, gıdı bölgesindeki deri esnekliği ileri yaşlara oranla daha iyi olduğu için ameliyat için daha uygundur. 50 yaşından sonra gıdı estetiği yapılması durumunda bu işlem tek başına yeterli olmayabilir. Bu estetik operasyonla birlikte gıdı germe işleminin da yapılması gerekir.

Ameliyat Sonrası Çok Ağrılı Mıdır?

Gıdı estetiği işlemi 40-50 dakika sürer. İşlem sırasında hasta herhangi bir ağrı hissetmez. Hastanın hastanede yatmasına gerek kalmaz. Gıdı estetiği sonrası bir korse takılarak hasta taburcu edilir. Ameliyatsız gıdı estetiği yaptıranlar korseyi bir hafta takmalıdır. Ancak kişi çalışıyorsa en az iki gün korseyi takması önerilir. İşlem sonrası kişi bir hafta sonra kontrole çağrılır. Bu süreç sonucunda ödemler yüzde 80-90 oranında gider. Hasta da yüzde 90 oranında morluk veya şişlik kalmaz. Nadiren kan sulandırıcı kullanan veya kanamaya meyille olan kişilerde hafif bir morarıklık olabilir. İşlem sonrası 1 ay içinde ödemler tamamen giderken, 3 ay içinde deri sıkılaşarak tam şeklini alır. İşlemin kalıcılığı 5 ila 10 yıl arasında olur. Tekrar kilo alınması veya deride yaşlanma görülmesi ile başarılı olan bu estetik görüntü bozulabilir. Bazı hastalarda gıdı bölgesindeki yağlanma dışında yüzünün alt kısmında da yağlanma olabilir. Bu hastalarda gıdı ile birlikte yüzün alt kısmındaki yağlar alınarak çenenin V şekli ortaya çıkarılır.

Gıdı Estetiği Fiyatları

Gıdı estetiği fiyatları, tedavi biçimi, hastane, doktor seçimi ile il ve ilçe gibi bölgeye bağlı özelliklere göre değişiklik gösterir. Ameliyatsız gıdı estetiği fiyat konusunu etkileyen bir başka faktör ise tedavinin birden çok aşamalı olup olmayacağıdır. Siz de çene altınızda oluşan sarkmalardan kurtulmak ve ameliyatsız gıdı estetiği sayesinde daha çekici bir görünüşe sahip olmak istiyorsanız vakit kaybetmeden Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Alpaslan Topçu’dan randevu alabilirsiniz.