Estetik Yaptırmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Estetik ve Plastik Cerrah Op. Dr. Alpaslan Topçu estetik operasyon yaptırmak isteyenlerin sürece dair merak ettiklerini Formsante dergisinde yanıtladı. 

Estetik Operasyon serüvenini 3 ana sürece ayırabiliriz; 

 • Karar verme: Hastanın durumuna ve isteğine bağlı olan süreçtir.
 • Operasyon öncesi planlama ve hazırlık: Hasta ile beraber cerrahın birlikte planladıkları ve yürüttükleri süreç.
 • Operasyon sonrası takip ve iyileşme dönemi: Operasyon sonrası düzenli takipler ve hastanın cerrahının önerilerine uyması gereken süreçtir.

-Operasyona karar süreci

 Operasyon kararında genelde hasta bir talep ile cerraha başvurur. Cerrahın bu talebi yerinde ve gerçekçi bulması sonucunda operasyon kararı hasta ile birlikte alınır.

 -Zihinsel olarak operasyona hazırlanma süreci

 Ben genelde bana başvuran hastaları değerlendirirken hastanın şayet bir tereddütü var ise, aydınlattıktan sonra mutlaka tekrar düşünmesi gerektiğini söyleyip, hastaya süre veriyorum.

 1. Basit olarak kişileri estetik uygulamaya yönlendiren nedenler neler? Neden estetiğe başvuruluyor?

 Hastanın estetik istediği bölgede fiziksel olarak bir sorun görmesi ve bu sorunu düzeltmek istemesidir.

 1. En çok hangi yaş aralığındaki kadın ve erkekler estetiğe başvuruyor. Nedenlerini nelere bağlıyorsunuz?

Başvuru yaşları estetik operasyon tipine gore değişmektedir. Burun, meme büyütme gibi operasyonlar 18-25 yaş aralığında daha çok yapılmakta iken yüze yönelik göz kapağı estetiği, yüz germe, boyun germe gibi operasyonlar daha çok 50 li yaşlarda yapılmaktadır. Yani 18-65 yaş arası herhangi bir yaş olabilir. Kadınlar daha çok liposuction, meme büyütme için başvururken, erkekler ise rhinoplasti, liposuction için başvurmaktadır.

 1. Estetik uygulama öncesindeki karar aşamasında, kişiler en çok hangi konuda belirsizlik ve şüphe yaşıyor?

Şekil konusunda, özellikle burun estetiği ve meme estetiğinde sorun ve kafa karışıklığı yaşanmaktadır. Burda hastanın beklentisinin gerçekçi olması ve cerrah ile hasta arasında tam bir iletişim şarttır.

 1. Karar aşamasında kişi ve uzman arasındaki iletişim nasıl olmalı? Karşılıklı anlaşabilmek önemli değil mi?

En önemli faktör hasta ile cerrahın beraber karar vermesidir.

 1. Estetik operasyon düşünen kişiler doktor/uzman seçiminde hangi noktaları göz önünde bulundurmalı?

Günümüzde maalesef sosyal medya bu konuda çok yanlış bilgi ve görsel paylaşımlar ile dolu. Bence cerrah seçiminde en önemli etken referans hastalar olmalıdır. Yani o cerrahta operasyon olmuş ve memnun bir hasta ile görüşüp cerrahınızla görüşmelisiniz.

 1. Hangi uygulamalar diğerlerine göre operasyon öncesinde farklı bir süreç ve motivasyon gerektiriyor?

Mide Küçültme operasyonu sonrası hastalarda birçok estetik operasyon yapılması gerekmektedir. Bu hastalar için uzun ve aşamalı operasyonlar gerekmektedir.

 1. Operasyondan sonra kişinin yeni haline alışma sürecinde hangi belirgin evrelerden geçiliyor?

Günümüzde başarılı bir estetik operasyon dışarıdan çok farkedilmeyen sorunlara yönelik yapılan estetik operasyonlardır. Yani hastanın yeni görüntüsüne alışma süreci değil, iyileşme süreci ve sonucun beklentisini karşılayıp karşılamadığı önemlidir.

 1. Eğer kişi yapılan uygulama konusunda tatmin olmazsa, nasıl biz çözüme gidiliyor?

Hasta ile cerrahın karşılıklı konuşarak karar vermesi gereken bir süreç daha gerekmektedir. Burda unutulmamalıdır ki dünyanın en iyi cerrahı bile olsa komplikasyon ve revizyon oranı %1 ile 5 arasındadır. Yani bu durumda 2. Bir müdahale kaçınılmazdır.