Burun Ameliyatı Sonrası Masaj

Burun ameliyatı (Rinoplasti) yaygın ameliyatlardandır. Doğuştan gelen veya herhangi bir yaralanmaya bağlı, şekil bozukluğundan kaynaklı ya da burnu yeniden şekillendirme yani estetik amaçlı gerçekleştirilen ameliyatlardır. Estetik ameliyatlar içinde de en fazla görülen yine burun ameliyatlarıdır. Burun ameliyatı burnun yapısına bağlı olarak açık veya kapalı olarak yapılabilir.

Burun ameliyatı ile doktorun uygun gördüğü oranlarda küçültme, büyütme veya burun kemerinde değişiklik, burnun ucunda değişiklik hatta burun delikleri ve üst dudakla arasındaki açıda da değişiklik yapılabilir.

Burun ameliyatı için karar verme aşamasında neden ameliyat olmak istediğinizi ve beklentilerinizi öncelikle kendinize sormalısınız. Akabinde konusunda uzman cerrahınızla tüm bu sorularınızı ve ameliyat sonrasını detaylı olarak görüşmelisiniz.

Burun Ameliyatı Sonrası Neler Yaşanabilir?

Burun ameliyatından sonra ilk 24 saat yüzde şişme görebilirsiniz, burnunuzda ağrı da olabilir ve bu da hafif bir baş ağrısına yol açabilir. Bu durum için ameliyatınızı gerçekleştiren cerrahınız tarafından gerekli görüldüğü durumlarda, reçeteye yazılan ağrı kesicilerle rahat atlatmanız sağlanabilir.

Ameliyattan sonraki birkaç gün içinde gözlerin etrafında morarma ve şişkinlik olur ve belirgin hale gelebilir, cerrahın önerisiyle soğuk kompres uygulaması sayesinde daha iyi hissetmeniz sağlanabilir. Şişlik ve morarma bir hafta içerisinde kaybolur, sadece sizin ve cerrahın fark edeceği kadar bazı şişlikler bir süre daha kalabilir.

Burun ameliyatları sonrası yine ilk birkaç gün burun deliklerinden hafif bir sızıntı olabilir ve hafif bir tıkanıklık da olabilir. Bu durumda dokuların iyileşme sürecinde doktorunuz sümkürme ve burnunuzu silmemenizi önerir. Bu aşamalarda gösterilen dikkat ve özen operasyonun sonuçlarına yardımcı olur.

Burun Ameliyatı Sonrası Masaj Yapılmalı mı?

Öncelikle bu soru önemlidir; burun ameliyatı sonrası masaj yapılmalı mı, yapılmamalı mı? Ameliyat sonrası tampon ve bantlar çıkarıldıktan sonra bazı hastalara masaj önerilir ama bu durum vakalara göre değişkenlik gösterir. Kişiye özel ve önemli bir konu olması sebebiyle doktorunuzun tavsiyesi olmadan yapılmamalıdır.

Burun ameliyatları gerçekleştiren cerrahlar, operasyon sonrası masaj yapılmasını genellikle öneriyordu ancak günümüzde burun ameliyatı sonrası masaj konusuna bazı doktorlar olumlu bazı doktorlar ise olumsuz bakmaktadır. Doktorlar arasında görüş farklılıklarındaki temel nedenler şöyledir:

  • Masaj uygulamasının ameliyat sonrasında meydana gelen şişkinliklere iyi geleceğini ve burun şeklinin çok daha sağlıklı oturmasına katkısı olacağını savunanlar olumlu bakan doktorlardır. Yüz lenfatiklerinin ve dolaşımın harekete geçirilmesini sağlayan yardımcı unsur olduğu görüşüne sahiplerdir.
  • Masaj uygulamasına olumsuz bakan doktorlar ise burun ameliyatında burnun yapısına yeni bir şekil verildikten sonra kemik ve kıkırdak yapısının yerinden oynatılma riski taşıdığını savunurlar.

Burun ameliyatınızın sonrasında masajın uygun olup olmadığına en başta vurgulandığı gibi, ameliyatınızı gerçekleştiren cerrahın önerisinde hareket etmek en doğru karar olacaktır.

Burun Ameliyatı Sonrası Masaj Nasıl Yapılır?

Burun ameliyatı sonrası gerçekleşen ödemin azalmasına ve lenf dolaşımını hızlanmasına yardımcı olacak masajı uygularken dikkatli ve önerildiği hareketlerle yapılması gerekir. Uygulama esnasında son derece nazik hareketlerle masaj yapılmalıdır. Genellikle göz kapakları altından başlayarak, yukarıya doğru köprücük kemiğine kadar sıvazlama şeklinde masaj yapılır. Yeniden şekil verilen kemik ve kıkırdak dokusu üzerine getirilen burun sırt derisi arasında biriken ödeme neden olan sıvı, en az seviyeye indirilebilir. Bu sayede aynı zamanda lenf dolaşımı hızlanacağından, ameliyatla verilmek istenen şeklin korunması sağlanır ve bu da çok önemlidir.

İnsan sağlığı her şeyin başında gelir, ameliyata karar verdiğinizde; kendinizi yanında güvende hissedeceğiniz, uzman bir doktor seçmelisiniz. Burun ameliyatı hakkında daha fazla bilgi edinmek ve sağlığınız için doğru bir yol çizmek için Op. Dr. Alpaslan Topçu ile iletişime geçebilirsiniz.