Yeni Kararlar Yeni Planlar

Yediğimize, içtiğimize dikkat ettiğimiz kadar artık kullandığımız ürünlere, yaptırdığımız uygulamalara da dikkat ediyoruz. Çünkü iyi görünmek istiyor, yaşımızın iyisi olmak istiyoruz. Op. Dr. Alpaslan Topçu’ya göre tedbir almak ve yaşlanma sürecinde kontrol etmek için en değerli dönem 30-40 yaş arası.

İyi, güzel, bakımlı olmak için de yeni kararlar alıyor, onları uygulamaya koymak, hayata geçirmek için çalışıyoruz. Op. Dr. Alpaslan Topçu’ya göre dış güzelliğini vurgulayacak kimi uygulamalarla bu işi sağlamak çok daha kolay. Fiziksel özelliklerimizin de gelişim, duraklama ve gerileme dönemleri var. Gelişim döneminin en önemli tavsiyesi sadelik. Bu dönemde gereksiz estetik veya kozmetik uygulamalardan kaçınmalı ve doğal gençliğin tadını çıkartmalıyız. Duraklama dönemi yirmili yaşların sonlarına doğru kendini göstermeye başlıyor ve 40’lı yaşların sonuna kadar devam ediyor. Tedbir almak ve yaşlanma sürecinde kontrol etmek için en değerli dönem 30-40 yaş arası. Derimiz eskiye göre zor nemleniyor, cilt elastikiyeti gelişim dönemindeki özelliklerini yitirmeye başlıyor ve daha yorgun bir görüntünün adeta gölgesi üzerimize düşmeye başlıyor. Bu dönemde “agemanagement” yani ‘yaş yönetimi’yle gerileme dönemine geç girmek mümkün. Dolgu gibi yöntemler gerileme dönemine çok daha sağlıklı başlamamızı sağlayacağı gibi; o döneme geçiş süresini de uzatarak daha genç ve güzel görünmemizi sağlayabiliyor.

Op. Dr. Alpaslan Topçu’ya göre bir hekim bir yüze baktığında yedi noktayı değerlendiriyor. Bunlar güzel bir cilt, kaşların konumu, alnın yüksekliği, burun uzunluğu ve genişliği, dudakların genişliği, gözler arasındaki mesafe, yüz kontörünün düzgünlüğü ve tüm bunlar arasındaki oran. Yaş ilerledikçe orta yüz bölgesinde hacim veren yağ dokuları azalır, zamanla deri gevşer, yer çekiminin etkisiyle aşağı doğru iner. Yüz üçgeni tersine döner, yüz boşalır, yanak ve çene konturu bozulur. İşte bu noktada Op. Dr. Alpaslan Topçu yeni jenerasyon dermal dolgulardan yararlanıyor.